لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۲۷

درگذشت کلود شابرول، کارگردان قدیمی سینمای موج نوی فرانسه


درگذشت کلود شابرول، کارگردان قدیمی سینمای موج نوی فرانسه
درگذشت کلود شابرول، کارگردان قدیمی سینمای موج نوی فرانسه

کلود شابرول، یکی از برجسته ترین چهره های سینمای موج نوی فرانسه و خالق فیلم هایی چون «پسرعموها» و «قصاب» روز یکشنبه ١٢ سپتامبر در سن ٨٠ سالگی درگذشت.

شهرت شابرول بیشتر به خاطر فیلم هایی بود که در سال های دهه ٦٠ و ٧٠ میلادی عرضه کرد. فیلم هایی چون «همسر بی وفا» و «این مرد باید بمیرد».

شابرول در سال ١٩٣٠ در شهر پاریس بدنیا آمد و او نیز چون «ژان لوک گدار»، «فرانسوا تروفو»، اریک رومر» و «ژاک ریوت» کار خود را به عنوان منتقد سینما با مجله معروف «کایه دوسینما» آغاز کرد.

این گروه از فیلمسازان پیشروی بودند که در دهه ٥٠ میلادی موج نوی سینمای فرانسه را به راه انداختند. شابرول در سال ١٩٥٨ با «سرژ زیبا» اولین فیلم خود در این ژانر تازه سینمایی با شرکت «ژرار بلن» و «ژان کلود بریالی» به معروفیتی جهانی رسید ویک سال بعد فیلم بعدی او به نام «پسرعموها» توانست جایزه خرس طلای جشنواریه سینمایی برلین را از آن خود سازد.

شابرول از سال ١٩٥٨ تقریبا هر سال یک فیلم تازه می‌ساخت. «عروسی خون»، «مادام بواری»، «مراسم»، «ممنون از شکلات» و «دختر دو نیم شده» از دیگر فیلم‌های شابرول است. او آخرین بار سال ٢٠٠٩ فیلم سینمایی «بلامی» با بازی ژرار دوپاردیو را روی پرده سینماها داشت که پنجاه و چهارمین فیلم بلند او بود.

تنش بین سرکوب بورژوایی و نشان دادن خشونت نهفته در آن مضمون مشترک فیلم‌های شابرول بود. او سال ٢٠٠٩ جایزه دوربین برلیناله جشنواره فیلم برلین را دریافت کرد.

خبر درگذشت «کلود شابرول» صبح روز یکشنبه توسط «کریستوف ژیرار» معاون شهردار پاریس به خبرگزاری فرانسه داده شد. او از شابرول به عنوان «یک کارگردان برجسته فرانسوی با روحی آزاد، گستاخ، سیاسی و لفاظ» یاد کرد.

XS
SM
MD
LG