لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ شهریور ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۲۰

ادامه جنجال نامزدی فیلم جدید رومن پولانسکی؛ اعضای هیأت مدیره آکادمی «اسکار فرانسوی» استعفا دادند


رمان پولانسکی و همسرش پیش از اکران یکی از فیلم‌هایش در پاریس

تمامی اعضای هیأت مدیره جایزه سینمایی «سزار»، که به اسکار فرانسوی شهرت دارد، پس از دو هفته انتقاد شدید به نامزد کردن فیلم جدید رومن پولانسکی فیلمساز فرانسوی –لهستانی در دوازده بخش استعفا دادند.

به گزارش رویترز، مخالفان، آقای پولانسکی را به دلیل متهم بودن به آزار و خشونت جنسی شایسته دریافت جایزه نمی دانند.

اعضای این آکادمی در بیانیه خود گفته اند که «به احترام کسانی که در سال ۲۰۱۹ فیلم ساختند و برای احیای آرامش و تبدیل کردن این جشنواره سینمایی به یک جشن، اعضای هیأت مدیره در تصمیمی واحد کناره‌گیری می کنند.»

گروه‌های فمینیستی خواستار تحریم فیلم رومن پولانسکی شده اند و طی دو هفته گذشته، آکادمی فیلم سزار را برای نامزد کردن این فیلم در ۱۲ بخش، کوبیده اند.

پیش از انتشار فیلم جدید پولانسکی در ماه نوامبر گذشته، «ولنتین مونیه»، عکاس فرانسوی ادعا کرد که در سال ۱۹۷۵ و زمانی که او ۱۸ ساله بوده در کلبه پولانسکی در سوئیس مورد آزار و خشونت جنسی قرار گرفته است.

آقای پولانسکی در سال ۱۹۷۸ در پی اتهام تجاوز به دختری ۱۳ ساله از آمریکا به فرانسه فرار کرد و از آن زمان تاکنون یک فراری محسوب می شود و سیستم قضایی آمریکا بارها برای استرداد او به آمریکا تلاش کرده است.

چند زن دیگر نیز در سال‌های اخیر رومن پولانسکی را به آزار جنسی متهم کرده اند. رومن پولانسکی این اتهامات را رد کرده است.

فیلم جدید او «یک افسر و یک جاسوس» روایت محاکمه آلفرد دریفوس، افسر ارتش فرانسوی یهودی، است که در سال ۱۸۹۰ اشتباها به جاسوسی برای آلمان متهم شده بود.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG