لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۱۱

بانک مرکزی: قیمت سکه طلا از ۸۲۰ هزار تومان بالاتر نخواهد رفت


بانک مرکزی: قیمت سکه طلا از ۸۲۰ هزار تومان بالاتر نخواهد رفت
بانک مرکزی: قیمت سکه طلا از ۸۲۰ هزار تومان بالاتر نخواهد رفت

عباس کمره‌ای، مديرکل نشر و ريالی بانک مرکزی، با رد پیش‌بینی افزايش قيمت سکه در فروردين و ارديبهشت‌ماه سال ۱۳۹۱ تا يک ميليون تومان گفت که با «تمهيدات انديشيده شده» بانک مرکزی در اين زمينه قيمت سکه فقط بين ۸۰۰ تا ۸۲۰ هزار تومان در نوسان خواهد بود.


آقای کمره‌ای روز دوشنبه به خبرگزاری کار ایران، ايلنا، گفت: «با تداوم ارائه پيش‌فروش سکه و اينترنتی کردن آن در آينده قيمت سکه طی ماه‌های آينده روند ثابتی را خواهد داشت.»

مديرکل نشر و ريالی بانک مرکزی اظهارات برخی از کار‌شناسان مبنی بر افزايش قيمت سکه به يک ميليون تومان را تکذيب کرد و افزود: «بانک مرکزی امسال برخلاف سال گذشته بازار سکه را رصد خواهد کرد و التهابات اين بازار را با استفاده از تمهيدات لحظه‌ای و متناسب با نياز بازار و سيستم عرضه و تقاضا اتخاذ می‌کند.»

اين سخنان در حالی بيان می‌شود که وب‌سايت‌های نزديک به اتحاديه طلا و جواهر در ايران پیشتر خبر داده بودند که قيمت طلا در زمستان سال گذشته به يک ميليون رسيده است.


خبرگزاری مهر نيز گزارش داد که بانک مرکزی پذيرفته است دامنه قيمتی سکه تمام طرح جديد در روزهايی از زمستان سال ۹۰ به يک ميليون تومان نيز رسيد.

بازار ارز و سکه ایران از اواخر آذرماه درپی تحریم‌های گسترده علیه برنامه هسته‌ای ایران به شدت متلاطم بود و قیمت‌ها با افزایش بی‌سابقه‌ای مواجه شد.

برای مقابله با افزایش قیت طلا و ارز، صادق لاریجانی، رئیس قوه قضائیه، نیز ۱۲ بهمن‌ماه اعلام کرد که به شدت و قاطعیت با «اخلال‌گران بازار ارز و سکه» برخورد خواهد شد و او حتی از احتمال صدور حکم اعدام برای این دسته از متهمان خبر داد.


محمدرضا نادری، معاون امور گمرکی کشور، نیز بهمن‌ماه سال گذشته گفت: «خروج سکه از کشور در زمان حاضر به هیچ‌ وجه مقدور نیست و در گذشته نیز این امکان تنها با مجوز بانک مرکزی میسر می‌شد.»

وی تأکید کرد: «سکه طلا جایگاهی برای خروج از کشور ندارد و خروج طلا و زیورآلات نیز برای مسافران خانم حداکثر تا میزان ۱۵۰ گرم امکان‌پذیر است.»

XS
SM
MD
LG