لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۲۷

به دنبال کودتا در گابن، جامعه اقتصادی کشورهای آفریقای مرکزی عضویت این کشور را تعلیق کرد


 ژنرال بریس اولیگوی نگوما، رهبر کودتا
ژنرال بریس اولیگوی نگوما، رهبر کودتا

بخش انگلیسی صدای آمریکا- به دنبال کودتای نظامی در گابن، جامعه اقتصادی کشورهای آفریقای مرکزی عضویت این کشور را تعلیق کرد.

این تصمیم در جریان نشست فوق‌العاده در جیبلوهو، پایتخت گینه استوایی اتخاذ شد و سران این گروه استفاده از زور برای حل مناقشات سیاسی در گابن را محکوم کردند.

یک هفته پس از کودتایی که منجر به سرنگونی علی بونگو، رئیس‌جمهور گابن شد، اطلاعات زیادی درباره وضعیت او در دسترس نیست. آقای بونگو پس از کودتا، با انتشار ویدئویی از جامعه بین‌المللی درخواست کمک کرده بود.

نشست فوق العاده جامعه اقتصادی کشورهای آفریقای مرکزی، دوشنبه سیزدهم شهریور، به ریاست تئودورو اوبیانگ نگوئما امباسوگو، رئیس جمهور گینه استوایی برگزار شد. اوبیانگ گفت که این گروه از گابن می‌خواهد که به نظم قانون اساسی بازگردد تا همه نهادهای این کشور بتوانند فعالیت کنند.

او در ادامه افزود که این جامعه اقتصادی انتظار دارد جوامع بین‌المللی و منطقه‌ای در این شرایط دشوار به گابن کمک کنند ولی توضیحات بیشتری نداد.

به گفته جامعه اقتصادی کشورهای آفریقای مرکزی، عضویت گابن به دلیل تغییر قدرت غیرقانونی در این کشور به حالت تعلیق درآمده است.

علی بونگو
علی بونگو

مهامت صالح عنادیف، وزیر امورخارجه چاد، قطعنامه‌های اجلاس سران این گروه را در تلویزیون ملی گینه استوایی خواند. او گفت که رهبران این جامعه اقتصادی از حکومت نظامی در گابن می‌خواهند که سلامت و امنیت علی بونگو و خانواده‌اش را تضمین کند.

وزیر امورخارجه چاد در ادامه افزود که گابن طبق قوانین بین‌المللی موظف است ضمن محافظت از تمامی شهروندان، بازگشت سریع به حکومت غیرنظامی را تضمین کند.

جامعه اقتصادی کشورهای آفریقای مرکزی، فاوستین آرچانج توادرا، رئیس جمهوری آفریقای مرکزی را برای مذاکره با حکومت نظامی گابن برای واگذاری قدرت تعیین کرد.

رئیس جمهور برکنار شده گابن از هنگامی که گروهی از افسران ارتش این کشور در تلویزیون ملی ظاهر شدند و اعلام کردند که بونگو را در دستگیر و قدرت را بدست گرفتند، دیده نشده است. اندکی پس از کودتا، پسر بونگو، نورالدین بونگو والنتین ۳۱ ساله، به اتهام فساد و خیانت بازداشت شد.

حکومت نظامی به رهبری ژنرال بریس اولیگوی نگوما، فرمانده سابق گارد ریاست جمهوری که دوشنبه به عنوان رئیس جمهور انتقالی گابن سوگند یاد کرد، در مورد وضعیت خانوادگی سلف خود اظهار نظری نکرده است. نگئما در جریان مراسم سوگند خود گفت که حکومت را به غیرنظامیان تحویل خواهد داد، اما به تاریخ مشخصی اشاره نکرد.

کشورهای عضو جوامع اقتصادی آفریقای مرکزی عضو توافق کردند که در صورتی که حکومت نظامی گابن در زمانی کوتاه قدرت را واگذار نکند، تحریم های بیشتری علیه گابن اعمال خواهد شد.

XS
SM
MD
LG