لینکهای قابل دسترسی

چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۲۴

بان خواهان توقف خشونت در آفریقای مرکزی شد


بان کی مون و رئیس جمهوری افریقای مرکزی دردیداری در افریقای مرکزی پیش از اجلاس افریقا در بروکسل. ۲ آوریل ۲۰۱۴
بان کی مون و رئیس جمهوری افریقای مرکزی دردیداری در افریقای مرکزی پیش از اجلاس افریقا در بروکسل. ۲ آوریل ۲۰۱۴

بان:پاک سازی قومی-مذهبی واقعیتی ست که در کشور روی می دهد و « مسلمانان و مسیحیان به خاطر هویت و مذهب خود» می میرند

دبیرکل سازمان ملل روز یکشنبه برای شرکت در مراسم یادبود نسل کشی در رواندا وارد کیگالی شد. او بر سر راه خود، در توقفی در جمهوری افریقای مرکزی، از جامعه بین المللی خواست برای خشونت میان- قومی در افریقای مرکزی«هرچه بیشتر و سریع تر عمل کند.»

خشونت های میان-قومی در جمهوری افریقای مرکزی از دسامبر گذشته تاکنون موجب قتل بیش از ۲ هزار تن و آوارگی ۸۰۰ هزار تن شده است.

بان کی مون خطاب به پارلمان موقت جمهوری افریقای مرکزی، شورای ملی انتقالی، گفت کشورشان در « وضعیت هرج و مرج» قرار دارد.

بان کی مون گفت جامعه بین المللی بیست سال پیش مردم رواندا را نادیده گرفت و امروز نیز در خطر کم کاری برای مردم افریقای مرکزی قرار دارد. دبیرکل سازمان ملل به وقوع «جرایم نفرت انگیزی» درکشور مانند لینچ کردن، سر بریدن و تجاوز جنسی اشاره کرد.

او به شورا گفت که «پاک سازی قومی-مذهبی یک واقعیت» است که در کشور روی می دهد و افزود« مسلمانان و مسیحیان تنها به خاطر هویت و عقیده خود در خطر مرگ قرار دارند.»

آقای بان از تلاش های نیروهای فرانسه واتحادیه افریقا قدردانی کرد اما آن ها را به خاطر کمبود منابع و گستردگی بحران ناکافی دانست.

او گفت می شود نیروهای اتحادیه افریقا را تبدیل به نیروهای حافظ صلح سازمان ملل کند که شامل ۲هزار پلیس و ۱۰ هزار سرباز خواهد بود.

دبیرکل سازمان ملل در دیدار خود از بانگی، در فرودگاه به آوارگان بیرون از اردوگاهی که ۶۰ هزار نفر را در خود جا می دهد، درود گفت. بسیاری از آنان از ۵دسامبر و از زمان آغاز نبردهای سنگین و کشتار های میان قومی که در پایتخت روی داد، در این مکان به سر می برند.

نماینده آوارگان اردوگاه به دبیرکل گفت آنان برای گرفتن صدقه در آنجا جمع نشده اند. به گفته او آنان می خواهند به خانه های خود بازگردند اما بسیاری از خانه ها غارت یا ویران شده و محله ها امنیت ندارند. او خلع سلاح را تنها راه حل این مشکل دانست.

دبیرکل همچنین از مسجد مرکزی که حدود ۱۰ هزار شهروند مسلمان در آن پناه گرفته اند دیدار کرد. به رغم وجود نیروهای بین المللی در حول و حوش این مسجد شبه نظامیان ضد بالاکا در بیرون مسجد خطری هرروزه به شمار می روند.

در مسجد پناهندگان علامت هایی رانشان می دادند که حکایت از خواست آنان به ترک مسجد داشت. برخی از نوشته ها خواستار تقسیم کشور شده بودند.

یک امام مسجد سیاهه دردناکی از رنج های مردم را از ماه دسامبر برای دبیرکل برخواند که شامل تعداد کشتارها، تهدید و ارعاب ها، خانه خرابی ها و خراب کردن مسجدها و محل کسب و کار آنان بود.

بان کی مون خطاب به مسلمانان بانگی گفت از آنچه می بیند«غمگین» شده است. اوگفت:« زندگی شما بسیار دشوار و بسیار خطرناک است». او حقوق بشر را بالاترین اولویت ها دانست و از استقرار بازرسان سازمان ملل در جمهوری افریقای مرکزی خبر داد.

او در اینجا نیز چون در نقاط دیگر پیام خود را تکرار کرد که:« می توانید به من اعتماد کنید.» و «جامعه بین المللی از شما غافل نخواهد شد.»

شورای امنیت سازمان ملل می تواند در مدت چند روز به استقرار نیروهای صلح بان سازمان ملل در جمهوری افریقای مرکزی رای موافق دهد و بان می گوید این امر را تسریع خواهد کرد.

اما به گفته تحلیل گران نیروهای سازمان ملل دست کم تاپیش از ماه سپتامبر نخواهند توانست در آنجا مستقر شوند.
XS
SM
MD
LG