لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۱۰

کشف بی سابقه اسرار ژنتیکی طول عمر افراد صد ساله


همزمان با کشف ارتباط بین نقش ژن و موروثی بودن طول عمر، پیش بینی ساختار ژنتیکی سلامت و عمر طولانی انسان قدمی فراتر رفته است.

پژوهشگران ادعا کرده اند که نتایج تحقیق مقایسه نمونه های ژنتیکی ١٥٠ تن از افراد نود ساله و یا مسن تر با سایر جمعیت ساکن مناطق آمریکای شمالی و اروپا به آن ها کمک کرده است تا برای اولین بار به راز پیش بینی طول عمر استثنایی این افراد پی ببرند.

پژوهشگران ژن های شرکت کنندگان در«تحقیق افراد صدساله نیوانگلند » را تحلیل کردند. این تحقیق که حدود ١٦٠٠ فرد صد ساله در این پژوهش که از سال ١٩٩٥ آغاز شده است، شرکت کرده اند، جامع ترین بررسی افراد صد ساله وخانواده های آن ها درجهان محسوب می شود.

یافته های این پژوهش بی سابقه به این احتمال قوت بخشیده است که گرچه انتخاب شیوه زندگی و عوامل زیست محیطی برای تعیین طول عمر از اهمیت ویژه ای برخوردار است، اما گونه های ژنتیک خاصی می تواند میزان طول عمراستثنایی افراد را تعیین کند.

دکترتام پرلز، پژوهشگردانشکده پزشکی دانشگاه بوستون و مدیرمرکزپزشکی بوستون به خبرنگاران گفته است: «افرادی که به مرز صد سالگی رسیده اند، نمونه بارزسالخوردگانی هستند که بیماری ها وناتوانی های جسمی را تا اواخرحیات خود ( تا ٩٣ سالگی) به تعویق انداخته اند.»

دکترکنت کندلر، استاد دپارتمان ژنتیک انسانی ومولکولی دانشگاه مشترک المنافع ویرجینیا گفته است ژن و موروثی بودن طول عمر، در پیش بینی راز طول عمر افرادی که به سن صد سالگی می رسند، نقش عمده ای بازی می کند.

این پژوهشگران با شناسایی و بررسی ١٥٠ نمونه ژنتیکی توانسته اند راز طول عمر استثنایی افراد را با دقت ٧٧ درصدی تعیین کنند.

دانشمندان ١٩ «اثر» ژنتیکی در«دی ان ای» نمونه های مورد تحقیق خود یافتند که به بیماری هایی همچون جنون و فشار خون مربوط بودند.

آن ها همچنین دریافته اند که چهل درصد افرادی که سن آن ها از صد سال فراتر رفته و به ویژه آن دسته که به ١١٠ سالگی رسیده اند، سه اثر ژنتیکی مشترک داشته اند.

سالیان سال محققان تصورمی کردند فقدان نسبی نمونه های ژنتیکی مرتبط با بیماری برای توانایی افراد برای رسیدن به سن صد سالگی تعیین کننده است، اما یافته های جدید ثابت کرده است که این امرصحت ندارد.

پائولا سباستیانی، یکی از نویسندگان این گزارش تحقیقی و استاد آمار زیستی دانشکده بهداشت عمومی دانشگاه بوستون گفته است می توان از عوامل مرتبط با طول عمرمحافظت کرد و یا حتی اثرات برخی از بیماری هایی که باعث کاهش طول عمرمی شوند را خنثی کرد.

تحقیق روی ویژگی های ژنتیکی افراد به پزشکان کمک می کند تا افزایش احتمال خطر ابتلای فرد به یک بیماری خاص را پیش بینی و حتی از ابتلای به آن پیشگیری کنند.

دکتر پرلزگفته است: «من به پیچیدگی این معما نگاه می کنم و قویاً براین باورم که نتایج این تحقیق به کشف درمانی منتهی نخواهد شد که افراد بتوانند به سنین صد سالگی برسند، اما ثمره بسیار مهم این کشف این است که می توان از بیماری های ویژه سالمندان، همچون آلزایمر پیشگیری کرد.

محققان پژوهش خود را روی ٨٠١ فرد سفیدپوست انجام داده اند اما آن ها تاکید کرده اند قصد دارند روی جمعیت گروه های قومی و نژادی دیگر نیز تحقیق مشابهی را انجام دهند.

«موسسه ملی کهنسالی»، «موسسه قلب، ریه وعروق موسسه ملی بهداشت» دولت فدرال ایالات متحده هزینه انجام این تحقیق را فراهم کرده بودند.

XS
SM
MD
LG