لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۵۶

فرمانده سنتکام: با تمام توان برای حفظ جریان آزاد کشتیرانی در خلیج فارس تلاش می‌کنیم


ژنرال کنث مک‌کنزی، فرمانده سنتکام
ژنرال کنث مک‌کنزی، فرمانده سنتکام

ژنرال کنث مک‌کنزی، فرمانده سنتکام، می‌گوید مشغول مذاکره با دیگر کشورها در مورد حرکت آزادانه در آبراه‌های بین‌المللی است و افزود که با تمام توان برای حفظ جریان آزاد کشتیرانی در خلیج فارس «تلاش می‌کنیم.»

به گزارش خبرگزاری رویترز، ژنرال مک‌کنزی فرمانده ستاد فرماندهی مرکزی آمریکا، سنتکام، روز پنجشنبه ۲۷ تیر گفت: «در حال حاضر ما در حال گفت‌وگو با جامعه جهانی برای آزادی کشتیرانی در خاورمیانه، از جمله گذر از تنگه هرمز و باب‌المندب، هستیم.»

ژنرال کنث مک‌کنزی در عربستان سعودی و در کنفرانس خبری مشترک با ژنرال فهد بن ترکی، فرمانده نیروهای ائتلاف به رهبری عربستان سعودی در یمن، گفت: «ما باور نداریم که جنگ با ایران اجتناب‌ناپذیر است و در پی جنگ با ایران هم نیستیم. چیزی که ما در پی آن هستیم، بازداشتن ایران از ارتکاب به فعالیت‌های بی‌ثبات‌کننده و بدخواهانه ایران در منطقه است.»

ژنرال فهد بن ترکی نیز در پاسخ به این پرسش که آیا عربستان به ائتلاف حفظ حرکت آزاد در آب‌راه‌های بین‌المللی می‌پیوندد، گفت که نیروهای ائتلاف به اسکورت و حفظ امنیت کشتی‌ها در دریای سرخ ادامه می‌دهند.

روابط عمومی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی پیشتر در روز پنجشنبه اعلام کرد نیروهایش در خلیج فارس یک «نفتکش خارجی» که بنا به ادعای سپاه مشغول «قاچاق سوخت» بود را توقیف کرده است، اما جزئیات بیشتری ارائه نکرد.

سپاه پاسداران چند روز پیش نیز قصد داشت مسیر حرکت یک نفتکش بریتانیایی را در خلیج فارس مسدود کند، اما پس از دخالت یک ناو جنگی بریتانیا مجبور به عقب‌نشینی شد.

جمهوری اسلامی در گذشته نیز بارها تهدید کرده بود که چنان‌چه قادر به صدور نفت خود نباشد، تنگه هرمز - جایی که یک پنجم نفت جهان از آن می‌گذرد - را خواهد بست. به دنبال حملات انجام شده به نفتکش‌ها در ماه‌های مه و ژوئن در منطقه خلیج فارس، و معرفی ایران به عنوان مظنون اصلی این حملات، ایالات متحده از تلاش برای تشکیل یک ائتلاف بین‌المللی خبر داده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG