لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۴۶

تجربه کنسرت با عکس و فیلم تلفن های هوشمند


این روزها علاقه مندان به موسیقی دوست دارند وقتی به کنسرت گروه های مورد علاقه شان می روند، اخبار مربوط به آن ها را به صورت عکس و ویدئو با دوستانشان در میان بگذارند و یا آن ها را روی تارنمای یوتیوب، فیس بوک و یا دیگر شبکه های اجتماعی منتشر کنند. اما همه از این کارها خوششان نمی آید.

اندی گرین، دستیار سردبیر «Rolling Stone Magazine» می گوید تلفن های هوشمند تجربه کنسرت رفتن را خراب می کنند.

اندی گرین چند سال پیش که کنسرت لئونارد کوهن رفته بود فهمید که این تلفن های هوشمند به چه معضل بزرگی بدل شده اند.

آقای گرین به یاد می آورد «من در اولین ردیف بالکن سالن کنسرت نشسته ام و به ردیف های پایین نگاه می کنم و انگار به یک آسمان پر از ستاره چشم دوخته ام، تقریباً هر صندلی از نور صفحه یک تلفن هوشمند روشن شده بود و مردم به صفحه تلفن هایشان چشم دوخته بودند و من می خواستم فریاد بزنم متوجه هستید که در حال تماشای کنسرت یکی از بزرگترین آهنگسازان زمانه هستید که تعدادی از بهترین آهنگ های دوران ما را اجرا می کند؟»

او می گوید «این یک موهبت نادر و هدیه ای منحصر به فرد است که همه ما تجربه می کنیم و شما حتی به کنسرت توجهی ندارید. همه هوش و حواستان به صفحه های تلفن های همراهتان است. خیلی عصبانی شده بودم. حالا این مشکل هر روز بزرگتر و بزرگتر می شود چون تلفن های همراه به یک بخش غالب فرهنگ امروزی بدل شده اند».

علاقه مندان به موسیقی در کنسرت های موسیقی پاپ صندلی های جلو می نشینند تا از هنرمندان محبوبشان عکس ها و ویدئوهای تار و مبهم بگیرند.

البته گرین تنها کسی نیست که از این مسئله گلایه دارد.

مورا جانسون، وبلاگ نویس مجله «Village Voice» نیز این مسئله را در فهرست «شش دلیل که احتمالاً تلفنتان تجربه کنسرت رفتن شما (و بقیه ) را خراب می کند» یادآور شده است. او می گوید افرادی که از کنسرت فیلم می گیرند اصلاً به موسیقی گوش نمی دهند و خیلی از تجربه اجتماعی توی کنسرت بودن لذت نمی برند.

بسیاری از گروه های موسیقی هم از استفاده از تلفن های هوشمند برای عکس و فیلم گرفتن ناخشنود هستند اما آن ها نمی خواهند با ممانعت از این کار هواداران خود را ناراحت کنند.

حتی در کنسرت های موسیقی کلاسیک هم مردم با تلفن های همراه عکس و فیلم می گیرند.

کریستیان زیمرمن، نوازنده پیانوی کلاسیک اخیراً بعد از این که دید یک نفر با تلفن هوشمند خود فیلم می گیرد، اجرای خود را متوقف و صحنه را ترک کرد.

مارک کاتز، نویسنده کتاب «ضبط صدا: چگونه فن آوری موسیقی را متحول کرده است» می گوید بسیاری از هنرمندان موسیقی، به ویژه هنرمندان تازه وارد از عکس ها و فیلم هایی که هوادارانشان با تلفن های هوشمند می گیرند استقبال می کنند چون راه خوبی برای بازاریابی و تبلیغ برایشان است.

کاتز در کتاب خود می نویسد «وقتی یک نفر اجرای خارق العاده موسیقی یک هنرمند را ضبط می کند و روی یوتیوب منتشر می کند، ابتدا توجه دیگران را جلب می کند و همین امر به هنرمندی کمک خواهد کرد که شاید فرصت بهتری برای رساندن پیام هنری خود به تعداد مخاطب بیشتری نداشته باشد».

حتی هنرمندان کارکشته و معروف هم از استفاده از انقلاب تلفن های هوشمند به عنوان راهی برای کسب درآمد بیشتر در کنسرتهایشان استقبال می کنند و از فعالیت های هوادارانشان در تارنماهای شبکه های اجتماعی استقبال می کنند.

اوی نگی، یکی از نویسندگان صفحه فن آوری «Billboard Magazine» می گوید «شما لینک تارنمای محصولی که می خواهید بفروشید روی اینترنت قرار می دهید و بعد مستقیماً به توئیتر وصل می شوید بنابراین می توانید با استفاده از لینک توئیتر و یا فیس بوک این محصول را خریداری کنید».

اما اندی گرین نویسنده «Rolling Stone Magazine» کماکان معتقد است که همه این ها، به ویژه از منظر مخاطب ارزش از دست دادن تجربه کنسرت را ندارند.

او می گوید «عکس هایی که (در کنسرت) می گیرید کیفیت بسیار بدی دارند. حتی فیلم هایی هم که با تلفن همراهتان می گیرد، بسیار بد هستند. فکر و حواس خود را پرت می کنید. حواس اطرافیان هم پرت می شود. همه این کارها مسئولیت دارند».
XS
SM
MD
LG