لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۵۰

بزرگداشت سیزده‌به‌در در مناطق مختلف ایران به‌رغم استقرار مأموران؛ دادخواهان بر مزار کشته‌شدگان اعتراضات رفتند


استقبال از سیزده بدر و روز طبیعت در ایران
استقبال از سیزده بدر و روز طبیعت در ایران

گزارش‌ها از مناطق مختلف ایران نشان می‌دهد با وجود استقرار مأموران حکومتی در پارک‌ها و تفرجگاه‌ها، ایرانیان بسیاری آیین سیزده‌به‌در را همراه با رقص و شادی گرامی داشتند و در برخی نقاط هم تجمع‌های شادمانه رنگ و بوی اعتراض به خود گرفت.

بر اساس گزارش‌های رسیده به صدای آمریکا و انتشار یافته در شبکه‌های اجتماعی، شماری از شهروندان سیزدهمین روز نوروز را با وجود فشارهای حکومتی به دلیل هم‌زمانی آن با ۲۱ ماه رمضان، در دامان طبیعت گذراندند و برخی نیز بر مزار کشته‌شدگان اعتراضات و قربانیان نقض حقوق بشر رفتند و یادشان را گرامی داشتند.

در واکنش به اعلام محدودیت‌ها برای برگزاری سیزده بدر و به‌ویژه اظهارات امام جمعه شیراز که گفته «فرض کنید پدرتان مرده و تفریح نکنید»، پیامی به صدای آمریکا رسیده که یک شهروند در اصفهان تأکید می‌کند با آرزوی «نابودی» آخوندها و به یاد «شهدای آزادی که بین ما نیستند» سبزه گره می‌زند.

از جمله، خانواده عرفان خزایی، یکی از کشته‌شدگان اعتراضات سراسری ۱۴۰۱ در شهریار، به ایلام سفر کرده و بر مزار محسن قیصری، دیگر جان باخته این اعتراضات حضور یافتند.

محسن قیصری، جوان معترض ۳۲ ساله بود که ۳۰ شهریور ۱۴۰۱ توسط یک مأمور یگان ویژه با شلیک دو گلوله به سینه و سر در نزدیکی پارک کودک ایلام کشته شد.

ارسالی شما|‌ حضور خانواده عرفان خزایی بر مزار محسن قیصری در ایلام
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:01:55 0:00

همچنین، خانواده ابوالفضل آدینه‌زاده، نوجوان معترض کشته شده در مشهد، سیزده به در را بر مزار او سپری کردند.

حضور خانواده آدینه‌زاده در روز سیزده‌به‌در بر مزار ابوالفضل آدینه‌زاده
حضور خانواده آدینه‌زاده در روز سیزده‌به‌در بر مزار ابوالفضل آدینه‌زاده

مرضیه، خواهر ابوالفضل آدینه‌زاده با انتشار تصویری از حضور مادرش بر مزار این نوجوان جان‌باخته، در روایتی اینستاگرامی نوشت: «دو سال است که تمام مناسبت‌ها را کنار مزارت هستیم. سال‌های قبل تو با شور و شوق مشغول بازی و شیطنت بودی. امسال با غم نبودنت چه کنیم؟»

حضور خانواده آدینه‌زاده در روز سیزده‌به‌در بر مزار ابوالفضل آدینه‌زاده
حضور خانواده آدینه‌زاده در روز سیزده‌به‌در بر مزار ابوالفضل آدینه‌زاده


عمه پویا بختیاری، از کشته‌شدگان سرکوب اعتراضات آبان ۹۸، با انتشار ویدئویی از سیزده‌به‌در سال ۹۶، یاد او را گرامی داشت.

صبا بختیاری به «سرشار از زندگی» بودن پویا بختیاری و «خنده‌های از ته دل» مادرش، ناهید شیرپیشه اشاره کرده و تأکید کرده است: «ما شادترین خانواده بودیم.»


برادر آمنه شهبازی، از کشته‌شدگان سرکوب اعتراضات سراسری آبان ۱۳۹۸ با انتشار ویدئویی از آخرین سیزده‌به‌در خواهرش، یاد او را گرامی داشت.
مهدی شهبازی نوشت: «خواهری که همیشه شاد بود و خنده روی لب‌هاش. خواهری که همیشه از خودش به خاطر دیگران می‌گذشت، درست مثل لحظه‌ای که به خاطر جوانی که مصدوم شده بود، از خودش و زندگی‌اش گذشت.»

یک ویدئوی ارسال شده به صدای آمریکا تصاویری از گشت‌زنی خودروهای حکومتی در روز سیزده‌به‌در در گرگان را نشان می‌دهد.

ارسالی شما| گشت زنی خودروهای حکومتی در روز سیزده‌ بدر – گرگان
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:00:19 0:00

یک گزارش تصویری دیگر، نشان می‌دهد مقامات جمهوری اسلامی ورودی‌های دریاچه خلیج فارس در تهران را هم‌زمان با سیزده بدر مسدود کرده‌اند.

مسدود کردن ورودی‌های دریاچه خلیج فارس تهران در سیزده بدر
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:01:29 0:00

همچنین، تصویری منتشر شده در پلتفرم داخلی «ایتا» در روز سیزده به‌در، حضور حسن غریب، دادستان قم را در میان نیروهای سپاه و بسیج در یکی از بوستان‌های قم نشان می‌دهد.

این گروه با عنوان «مطالبه‌گری حجاب»، در متن منتشر شده بسیجی‌های دیگر را برای «امر به معروف» و «اعزام به بوستان‌ها» فراخوانده است.

حضور نیروهای جمهوری اسلامی در پارک‌های قم در روز سیزده بدر
حضور نیروهای جمهوری اسلامی در پارک‌های قم در روز سیزده بدر

در این حال، تصاویر متعددی از رقص و شادی گروهی مردم در روز سیزده به‌در در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده است.

نوروز ۱۴۰۳ که با روزهای ماه رمضان مصادف شده و در این روزها مقامات حکومتی جمهوری اسلامی در «طرح ویژه ماه رمضان» محدودیت‌هایی را برای شهروندان تعیین کرده‌اند، اما با وجود این، بسیاری از ایرانیان در سال نو به رقص و شادی و بازدید از مکان‌های باستانی و تاریخی می‌پردازند.

رقص و شادی مسافران نوروزی در کنار زاینده‌رود اصفهان – فروردین ۱۴۰۳
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:00:31 0:00

گروهی از ایرانیان سال نو امسال را به عنوان «۲۵۸۳ خورشیدی» تبریک می‌گویند. از جمله، فاطمه سپهری، زندانی سیاسی مخالف جمهوری اسلامی که در پیامی اعلام کرد: «از درون زندان وکیل‌آباد مشهد و با توجه به کنترل شدید تلفن، از طریق ملاقات کابین با خانواده‌ام به شما سال نو ۲۵۸۳ را از جانب خودم و برادرم محمدحسین سپهری شادباش می‌گویم.»

پیش از این، ناصر محمدی، امام جمعه موقت یزد با بیان این که «مسافران نوروزی باید نسبت به ارزش‌های اسلامی پابند باشند»، تغییر تاریخ هجری شمسی به «تاریخ پادشاهی کوروش» را «یکی از جنایات» دوران پهلوی در سال ۱۳۵۴ نامیده بود و آن را «در راستای دین‌زدایی و اسلام‌زدایی» قلمداد کرده بود.

XS
SM
MD
LG