لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۱۲

افشاگری تلویزیون دولتی کانادا درباره نقش حزب الله در ترور رفیق حریری


افشاگری تلویزیون دولتی کانادا درباره نقش حزب الله در ترور رفیق حریری
افشاگری تلویزیون دولتی کانادا درباره نقش حزب الله در ترور رفیق حریری

«سی بی سی» ، تلویزیون دولتی کانادا در گزارش مستندی در مورد ترور رفیق حریری، نخست وزیر پیشین لبنان به نقش عوامل حزب الله در این قتل و روند تحقیقات بازرسان ویژه سازمان ملل متحد پرداخته است.

نیل مک دانلد، خبرنگار سرشناس تلویزیون دولتی کانادا روز دوشنبه (٢٢ نوامبر) با دسترسی به اسناد و مدارک و به نقل از منابع معتبر گزارش داد بازرسان مورد حمایت سازمان ملل متحد دریافته اند که اعضای حزب الله در ترور رفیق حریری، نخست وزیر پیشین لبنان دست داشته اند.

بنا به گزارش «سی بی سی»، شواهد گردآوری شده از این واقعیت روشن حکایت دارد که «عوامل این قتل، اعضای حزب الله بودند».

حزب الله نقش اعضای خود در ترور رفیق حریری را به شدت رد کرده و اسرائیل را عامل این قتل خوانده است.

حسن نصرالله، رهبر حزب الله نیز طی ماه جاری تهدید کرد دستگیری عوامل این گروه به قطع دست متخاصمان منتهی خواهد شد.

انتظار می رود کمیته ویژه سازمان ملل متحد برای لبنان، نتیجه تحقیقات بازرسان ویژه و احکام خود در باره عوامل دخیل در قتل آقای حریری را اواخر سال ٢٠١٠ و یا اوایل ٢٠١١ اعلام کند.

بنا به گزارش «سی بی سی»، تحلیلگر بریتانیایی، فهرست تماس ها و یا دست کم تلفن های گروه ترور حریری را به بازرسان سازمان ملل نشان داده است.

خبرنگار دولتی کانادا به شواهد و اسناد تلفن های همراه و دیگر راه های ارتباطی عوامل پشت این ترور دست یافته است. فهرست تلفن های همراهی که یک شرکت بریتانیایی در سال ٢٠٠٧ به سفارش بازرسان سازمان ملل به دست آورده بود، از نقش عوامل حزب الله در لبنان در این قتل حکایت می کند.

در حالی که تحقیقات اولیه در مورد ترور رفیق حریری انگشت اتهام را به سوی اسرائیل و سوریه اشاره رفته بود و سعد حریری، نخست وزیر کنونی و پسر رفیق حریری، دمشق را به قتل پدرش متهم کرده بود، اما این اتهامات با انگیزه های سیاسی، توصیف شده بود.

درگزارش تلویزیون دولتی کانادا گفته شده است منابع مطلع، براین باور هستند که یک پلیس جوان لبنانی، پس از همکاری داوطلبانه در روند تحقیقات گروه کارشناسان سازمان ملل متحد، در لبنان به قتل رسید.

بنا به گزارش «سی بی سی»، بازرسان وقت کمیسیون تحقیق سازمان ملل همچنین می گویند رئیس دفتر رفیق حریری نفوذی بوده و در واقع با حزب الله همکاری می کرده است. وی هم اکنون ریاست سازمان اطلاعات و امنیت لبنان را به عهده دارد.

خبرنگار تلویزیون دولتی کانادا تاکید کرده است با وجود شواهد کافی برای تحقیق درباره نقش حزب الله در قتل رفیق حریری، یادداشت های سری سازمان ملل متحد نشان می دهد که ملاحظات سیاسی و محتاطانه بازرسان این سازمان، آن ها را نادیده انگاشتند و تحقیقات خود را پیگیری نکردند.

حزب الله از اظهار نظر درباره گزارش روز دوشنبه تلویزیون دولتی کانادا خودداری کرده است.

برهان حق، سخنگوی سازمان ملل متحد نیز گفته است از انتشار این گزارش مطلع است اما در مورد آن اظهارنظر نکرده است.

XS
SM
MD
LG