لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۳۳

نوعی ماهی غارنشین در تایلند می تواند راه برود


فرشته ماهی غاری
فرشته ماهی غاری

گزارشی تحقیقی درباره رفتارشناسی نوعی ماهی در تایلند نشان می دهد که این ماهی کور قادر است راه برود؛ کیفیتی منحصر به فرد در میان تمامی ماهی ها، که نشان دهنده چگونگی تکامل این جانور برای زندگی روی زمین طی میلیون ها سال است.

این تحقیق که در هفته جاری توسط دانشگاه تکنولوژی نیوجرسی منتشر شده آناتومی غیرمعمول این جانور موسوم به " فرشته ماهی غاری" را مورد بررسی قرار داده و بویژه به دنبال یافتن جواب این پرسش رفته که چرا این ماهی برعکس دیگر ماهی ها، دارای رفتارهای شبیه به راه رفتن است، مانند آنچه که در جانوران خشکی زی سراغ داریم. این تحقیق همچنین به دنبال سرنخ هایی درباره مسیر تکامل آن بوده است.

روزنامه کریستین ساینس مانیتور در گزارشی در همین زمینه می نویسد، فرشته ماهی غاری، با آن که کور است، اما می تواند مسیر افقی خود را شناسایی کند. طول این ماهی از چند سانتیمتر فراتر نمی رود، با این حال ساختار بدن و باله های آن به گونه ای است که می تواند روی زمین راه رفته یا حتی از مسیر عمودی بالا برود.

محققان می گوید این رفتار فرشته ماهی غاری از محیط زندگی آن که در نقاط تاریک و دورافتاده غاری در آب های تایلند است، نشأت گرفته است.

این نوع ماهی تنها در هشت غار در محدوده کوچکی از تایلند یافت می شود و جمعیت نوع بالغ آن حدود دو هزار تا تخمین زده شده است.

کریستین ساینس مانیتور می گوید مادامی که این گونه جانور تحت قوانین تایلند و به دور از فعالیت های کشاورزی و توریسم باشد، امنیتش تضمین شده است.

دانشمندان امیدوارند اکتشاف های بیشتر درباره این جانور راهگشای تغییر و تحول جانوران آبزی و سیر و تکاملشان به سوی خشکی زی شدن باشد.

XS
SM
MD
LG