لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۰۰

در راه انتخابات ریاست جمهوری آمریکا


در راه انتخابات ریاست جمهوری آمریکا
در راه انتخابات ریاست جمهوری آمریکا

نخستین انتخابات مقدماتی ریاست جمهوری آمریکا ۳ شنبه شب در ایالت آیوا برگزار شد. این انتخابات که در هیئت های حزبی انجام شد ویژه جمهوری خواهان بود

انتخابات سه شنبه شب نخستین گام در راه ریاست جمهوری آمریکا بود، انتخاباتی که تا برگزاری آن هنوز راه نسبتاً درازی در پیش است.

ویژگی انتخابات امسال ریاست جمهوری آمریکا در تغییراتی خواهد بود که در صورت پیروزی جمهوری خواهان در سیاست خارجی آمریکا صورت خواهد گرفت و سر فصل این تغییرات مسئله ایران مجهز به سلاح اتمی خواهد بود.

در این نخستین انتخابات مقدماتی ریاست جمهوری میت رامنی فرماندار سابق ایالت ماساچوست با اختلاف تنها ۸ راًی پیروز شد. اعلام نتیجه نهائی انتخابات تا حدود نیمه شب بطول انجامید. ریک سانتروم سناتور پیشین ایالت پنسیلوانیا که تا لحظات آخر در صدر فهرست قرار داشت سرانجام با تفاوت اندکی مسابقه را به رقیب خود میت رامنی باخت.

باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا دقایقی پس از شروع این انتخابات با گروهی از طرفداران خود در یکی از کمیته های حزبی ایالتی در یک گفتگوی ویدئوئی شرکت کرد.

دموکرات ها کاندیدای دیگری بجز آقای اوباما ندارند و برخی از آنان می گویند باید چالشی برای آقای اوباما وجود داشته باشد.

حتی اگر میت رامنی در انتخابات شب گذشته نیز پیروز نمی شد باز هم احتمال این که فرد دیگری بتواند مبارزات انتخاباتی را تا رسیدن به کنوانسیون حزب جمهوری خواه ادامه دهد؛ اندک بنظر می رسد.

وی پس از اعلام پیروزی اش گفت «فعالیت های امشب ما، فعالیت هائی است که در آن آمریکا برنده می شود. ما کاخ سفید را تغییر خواهیم داد و آمریکا را مجدداً به مسیر خود باز خواهیم گرداند».

اشاره آقای رامنی به سیاست های رئیس جمهوری فعلی آمریکا بود.

ریک پری فرماندار ایالت تکزاس که در شروع فعالیت هایش ناگهان طرفداران فراوانی پیدا کرد، در مقام پنجم قرار گرفت و بلافاصله حتی پیش از پایان شمارش آراء اعلام کرد که به تکزاس بر می گردد تا ادامه حضور خود را در صحنه مبارزات انتخابات ریاست جمهوری آمریکا مورد بررسی مجدد قرار دهد. بامداد روز پنجشنبه نیز میشل باکمن کاندیدای جمهوری خواه ریاست جمهوری آمریکا و عضو جمهوری خواه مجلس نمایندگان از ایالت مینه سوتا در یک کنفرانس خبری اعلام کرد که ستاد فعالیت های انتخاباتی خود را به حال تعلیق در می آورد.

انتخابات بعدی جمهوری خواهان روز سه شنبه آینده در ایالت نیو همشایر برگزار خواهد شد و پس از آن ایالت های کارولینای جنوبی و سپس فلوریدا انتخابات مقدماتی ریاست جمهوری خود را برگزار می کنند.

XS
SM
MD
LG