لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۳۲

کليسای کاتوليک: آزادی های مذهبی در آمريکا تحت حمله قرار دارد


کليسای کاتوليک: آزادی های مذهبی در آمريکا تحت حمله قرار دارد
کليسای کاتوليک: آزادی های مذهبی در آمريکا تحت حمله قرار دارد

کليسای کاتوليک رم ادعا می کند، آزادی های مذهبی در آمريکا تحت حمله قرار دارد و آن را به علت سياست های دولت فدرال و ايالت ها در اين کشور می داند؛ و کليسای کاتوليک برای لغو اينگونه سياست ها در تلاش است.

ويليام لوری، اسقف کاتوليک، کميته جديد برای دفاع از آزادی های مذهبی را در کنفرانس مجمع عمومی اسقف های کاتوليک در شهر بالتيمور آمريکا، اداره می کند. اين کميته زمانی تشکيل شد که دولت فدرال آمريکا به کمک های مالی به يک سازمان خيريه که توسط اسقف ها اداره می شد، به اين علت خاتمه داد که کليسا استفاده از روش های جلوگيری از بارداری را ممنوع کرده است.

اسقف لوری اين تصميم را بخشی از تلاش گسترده تر در محدود کردن آزادی های مذهبی می داند و می گويد: نوعی سکولاريسم تهاجمی در فرهنگ و قوانين وجود دارد که آزادی های مذهبی را محدود می کند، به حاشيه می راند، و سهيلات کمتری برای مومنان و نهادی مذهبی فراهم می کند.

اسقف ها می گويند، قوانين ازدواج های همجنس گرايان که دستکم در ۶ ايالت آمريکا به اجرا گذاشته شده است، ايمان آن ها را تهديد می کند. اسقف ها تلاش می کنند اصلاحات نظام درمانی باراک اوباما، رييس جمهوری آمريکا، را تغيير دهند، تا ميليون ها کاتوليک و غيرکاتوليک نتوانند از روش های رايگان جلوگيری از بارداری استفاده کنند.

اما از سوی ديگر منتقدان به اسقف ها می گويند، خود اسقف ها خطر اصلی هستند؛ اسقف تاماس اولمستد، سال گذشته، يک راهبه را به علت آن که به يک مادر که مشکلات جسمانی پيدا کرده بود، اجازه سقط جنين داد، از کليسا طرد کرد. پزشکان بيمارستانی در آريزونا می گويند وضع حمل اين مادر می توانست به مرگ وی و فرزندش بيانجامد.

جون اوبراين، رييس سازمان کاتوليک ها برای زندگی، می گويد: اين رفتارها ديوانگی است. اين عقيده که اسقف ها می توانند نظام درمانی و مسائل پزشکی را در بيمارستان های آمريکا ديکته کنند، واقعاً موجب نگرانی است. اوبراين اخيراً در کنگره آمريکا شهادت داد که ۹۸ درصد از زنان کاتوليک به ممنوعيت روش های جلوگيری از بارداری که توسط کليسا اعلام شده است، بی توجه هستند. اما اسقف ها می گويند، اين برآورد بسيار بالاست.

XS
SM
MD
LG