لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ شهریور ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۱۹

اسقف کانتربری: کلیسای ایرلند اعتبار خود را از دست داده است


اسقف اعظم کانتربری می گوید کلیسای کاتولیک در ایرلند بدلیل درگیری در آزار جنسی کودکان، اعتبار خود را کاملا از دست داده است.

«رووان ویلیامز» در مصاحبه ای با بی بی سی، که قرار است روز دوشنبه پخش شود، این رسوائیی را «ضربه ای عظیم» برایرلند نامید و یادآور شد کلیسا «بستگی عمیقی» به جامعه ایرلند دارد.

اسقف اعظم دوبلین گفت از اظهارات ویلیامز حیرت کرد.

او روز شنبه در بیانیه ای پذیرفت که کلیسا قربانیان آزار جنسی را به حال خود رها کرد، اما گفت سخنان ویلیامز فقط کسانی را که سعی دارند بر ایمان خود پای بند بمانند، دلسرد می کند.

رووان ویلیامز رهبر روحانی بیش از ۷۰ میلیون از پیروان کلیسای انجیلی در سراسر جهان است. گفته های او یک گسستگی بسیار غیر عادی در پروتکل کلیسا را نشان می دهد، و این خطر را دارد که تنش هایی را با واتیکان در پیشاپیش سفر پاپ بندیکت به بریتانیا در ماه سپتامبر موجب شود.

کلیسای کاتولیک از خود در برابر اتهامات آزار جنسی توسط کشیشان در اروپا و آمریکا دفاع کرده است. واتیکان این نظر را که سعی داشت بر این ماجرا سرپوش بگذارد تکذیب می کند، و رسانه را به تلاش برای تهمت زدن به پاپ متهم ساخته است.

اما روز جمعه، یک کشیش کاتولیک با مانند کردن انتقاد از کلیسای کاتولیک به خشونتی که یهودیان متحمل شدند، جنجال بیشتری براه انداخت. او در مراسم جمعه نیک، که به سرپرستی پاپ در رم برپا شده بود، گفت حملات به کلیسا به شرم آور ترین جنبه های ضد یهودی شباهت دارد.

واتیکان از این گفته که قرباینان آزار جنسی و گروه های یهود را خشمگین ساخت، بسرعت فاصله گرفت.

XS
SM
MD
LG