لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۲۵

کرم ابریشم، الگوی ربات های جدید


کرم ابریشم، الگوی ربات های جدید
کرم ابریشم، الگوی ربات های جدید

تصاویر گرفته شده توسط دستگاه های پر قدرت اشعه ایکس حالتی منحصر به فرد از حرکت کرم ابریشم را آشکار کرده اند.

دانشمندان با تابش اشعه ایکس یک دستگاه تصویربرداری قوی بر روی یک کرم ابریشم به حرکت جدیدی پی برده اند که می تواند الهام بخش پژوهشگران در تولید ربات های جدید باشد.

این پژوهش در آزمایشگاه ملی آرگونی در نزدیکی شیکاگو انجام گرفت.

جیک سوشا، پژوهشگر و دستیار ارشد بخش مهندسی در دانشگاه ویرجینیا تِک می گوید: دیدن جزئیات درون بدن این دسته از جانوران با اشعه ایکس معمولی امکان پذیر نیست چرا که آنها بدنی نرم، پیچ و تابدار و بدون استخوان دارند. ویژگی مخصوص این نوع از اشعه ایکس شباهت آن به لیزر است و به همین دلیل به شما امکان می دهد و جزئیاتی را ببینید که با دستگاه اشعه ایکس پزشکان قابل دیدن نیست.

در حال حرکت

مایکل سایمون، سرپرست تیم و پژوهشگر بخش بیولوژی دانشگاه تافتز می گوید: در حقیقت شیبه یک نوار پلاستیکی بود که بین قرقره هایی معلق مانده بود.

آقای سایمون اضافه می کند ما به طور همزمان کرم ابریشم را روی تسمه نقاله ای گذاشتیم که از اطاق فرمان کنترل می شد و اشعه ایکس را به روی آن و دوربین های نور مرئی تاباندیم تا ببینیم چه می کند و با تطبیق همه اطلاعاتی که به دست آورده بودیم، توانستیم بفهمیم درون بدن کرم ابریشم چه خبر است. به گفته مایکل سایمونف تصویری که آنها دیدند شبیه یک کیسه پوشیده از ماهیچه بود، همراه یک لوله گوارش ساده یا دل و روده که از سر تا دم کشیده شده بود. همچنین یک شبکه عالی و ظریف از لوله های هوایی که به آرامی و مانند جلبک دریایی حرکت می کردند تا هم اکسیژن لازم برای بافت ها را تامین کنند بود و هم دی اکسید کربن را از آنها خارج کنند.

مایکل سایمون می افزاید اما به محض اینکه کرم ابریشم شروع به خزیدن کرد، مثل این بود که جزر و مد شده و همزمان با خزیدن کرم ساختار این شبکه عالی به شکلی چشمگیر و متناوب به جلو و عقب می رفت . بلافاصله مشخص شد که چیزی به شکلی کاملا آشکار در داخل بدن کرم هم حرکت می کند، که روده اش بود.

واکنش روده

وی تاکید می کند عجیب ترین مسئله این بود که روده همراه با بدن کرم حرکت نمی کرد. وقتی کرم ابریشم از انتهای بدن شروع به حرکت می کرد روده بلافاصله به سمت جلو می رفت. حتی پیش از آنکه موج خزیدن کرم به نیمه بدن رسیده باشد. بنابراین ما می توانستیم براساس حرکت های درون بدن پیش بینی کنیم که یک موج خزیدن در دو ثانیه رخ می دهد. این دو نوع سیستم عادی حرکت مکانیکی بدن، جایی که روده از بافت های اطرافش مستقل است، هرگز پیش از این توسط دانشمندان دیده نشده بود. به عقیده سایمون این سیستم بیولوژیکی کم نظیر می تواند برای طراحی ربات های نرم تن بکار گرفته شود. ربات های نرم می توانند از برخی مزایای کرم ابریشم برخوردار باشند. مانند تحرک باور نکردنی، توانایی در جا دادن بدن در مکان های عجیب و غریب و توانایی حرکت در مسیرهای بسیار پیچیده.

کاربردهای انسانی

یک ربات که با الهام از کرم ابریشم طراحی شده باشد می تواند در علم پزشکی کاربردهای متنوعی داشته باشد. حتی می توان از آن برای فرستادن دوربین تصویربرداری به مسیرهای بسیار باریک یا رساندن آب و غذا به افرادی که در زیر آوار مانده اند، استفاده کرد. مایکل سایمون تصریح می کند که انتظار نداشت در مورد خزیدن کرم ابریشم به کشف جدیدی دست پیدا کند و می افزاید از اینکه هنوز می توان از این موجودات ساده اطلاعات باور نکردنی به دست آورد، شگفت زده شده است.

«مقاله سایمون و همکارانش در مورد خزیدن کرم ابریشم در شماره ماه اوت مجله Current Biology منتشر شده است.»

XS
SM
MD
LG