لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۷:۱۹

کاتالونيا: انتخابات پارلمانی و استقلال طلبان


مردم کاتالونيا، منطقه ای خودمختار و ثروتمند در شمال شرقی اسپانيا روز يکشنبه برای کسب ۱۳۵ کرسی خالی پارلمان کشور به پای صندوق های رأی رفتند. بنابر گزارش ها از مجموع جمعيت ۸ ميليون نفری کاتالونيا بيش از ۵ ميليون و ۲۰۰ هزار نفر از واجدان شرايط رأی دادن در انتخابات شرکت کردند.

اين انتخابات به خواست آرتور ماس پيش از موعد مقرر و در مقطعی برگزار شد که دولت مرکزی ماريانو راخوی، نخست وزيراسپانيا در سالهای اخير به شدت درگير يکی از بدترين بحران های مالی قرن معاصر اسپانياست. آرتور ماس مدعی است بار اين بحران مالی بيش از حد بر گرده مردم کاتالونيا است، و منطقه در صورت جدايی از اسپانيا به خودی خود به مراتب موفق تر و مرفه تر از اکنون خواهد شد. او وعده می دهد که کاتالونيا اگر از اسپانيا جدا شود، قطعاً عضويتش در اتحاديه اروپا پذيرفته خواهد شد.

اما مقام های اتحاديه اروپا اعلام کرده اند، کاتالونيا هم مانند بقيه بايد از تمامی شرايط لازم برای عضويت برخوردار باشد. يعنی، به عبارتی کاتالونيا در صورت جدايی از اسپانيا اگر نتواند به اتحاديه اروپا راه پيدا کند، دچار مشکل خواهد شد.

نتيجه جديدترين نظرسنجی های پيش از انتخابات نشان می داد که نواحی مرزی فرانسوی زبان کاتالونيا به صورت يکسان، هم به راست ها و هم به چپ هايی رأی می دهند که طرفدار جدايی کاتالونيا از اسپانيا هستند.

نظرسنجی ها حکايـت از آن داشت که بيش از نيمی از مردم اين منطقه برای نخستين بار در تاريخ به خاطر سرخوردگيهای ناشی از نرخ بالای بيکاری و پرداخت ميزان زيادی از درآمد خود به عنوان ماليات به دولت مرکزی، راضی به جدا شدن از اسپانيا هستند. بسياری از آنها معتقدند اقتصادشان به تنهايی پررونق تر از حال خواهد بود. اما نيم ديگر جمعيت کاتالونيا با اين نظر موافق نيستند و از اين می ترسند که جدايی شان موجب شود تا برای هميشه از اروپا طرد شوند.

رکود اقتصادی و کسری بودجه، اسپانيا را در قلب بحران مالی و بدهی منطقه يورو قرار داده و در حال حاضر هزينه وام های اين کشور بطور دردناکی بالاست.
XS
SM
MD
LG