لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۲۷

فيدل کاسترو نسبت به خطر آغاز جنگ اتمی هشدار می دهد


فيدل کاسترو، رهبر پيشين کوبا، پس از مدتها کناره گيری از قدرت، در يک گفتگوی تلويزيونی خواهان حل مشکل هسته ای ايران از طريق گفتگو شده و هشدار داد «هرگونه حمله نظامی به اين کشور به وقوعِ يک جنگ اتمی منجر خواهد شد.»

فيدل کاسترو، رهبر انقلاب کوبا که شانزده ماه گذشته دور از انظار عمومی بسر می برد، در يک گفتگوی ويديويی ضبط شده، که از تلويزيون دولتی کوبا پخش شد، ديدگاههای خود را در باره رويدادهای جهانی، از جمله بحران شبه جزيره کره، فعاليتهای هسته ای ايران و جنگ عراق بيان کرد.

فيدل کاسترو در اين گفتگو هشدار داد «هرگونه حمله نظامی به ايران جرقه آغاز يک جنگ اتمی خواهد بود.» آقای کاسترو افزود «اگر آمريکا در همکاری با اسراييل بخواهد تحريمهای جهانی عليه ايران را به اجرا درآورد، به تنش در منطقه دامن خواهد زد.»

آقای کاسترو همچنين گفت «ايران برای مقابله با تهديدات پيش از اين اقدام به خريد جنگ افزارهای مورد نياز خود از جمله هواپيماها و ديگر اقلام جنگی از روسيه و چين کرده است.»

فيدل کاسترو گفت «عراق به هنگام حمله نيروهای ائتلاف فاقد سلاح هسته ای و کشوری تقسيم شده ميان شيعيان؛ کردها و سنی ها بود. اما ايران با اين مشکل روبرو نيست. اين خود هزينه حمله به ايران را بالا می برد. دشوارترين آن پايداری رودررو با ايرانيان است.»

اقای کاسترو همچنين با اشاره به نيروی بسيج گفت «جمهوری اسلامی ایران جوانان، مردان و زنان و رده های سنی ۱۲ ساله تا ۶۰ ساله را آموزش نظامی داده است. آنها شيعه هستند و بيست ميليون آنها آموزش نظامی ديده اند. من نمی دانم فکر شکست چنين کشوری چگونه به ذهنها خطور می کند.»

فيدل کاسترو همچنين با اشاره به رزمايش آمريکا و کره جنوبی در شبه جزيره کره گفت اين رزمايش می تواند جنگی ديگر در شبه جزيره کره را دامن زند. وی بار ديگر بر حل مسالمت آميز موضوع هسته ای ايران تأکيد کرد.

همزمان با اين گفتگو، دولت کوبا در پی توافق با کليسيای کاتوليک ۵۲ تن از زندانيان سياسی اين کشور را آزاد کرد تا روانه اسپانيا شوند.

XS
SM
MD
LG