لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۱۷

تاکید بر اهمیت کشورهای حاشیه دریای خزر


موسسه مطالعات استراتژیک و بین المللی در واشنگتن، هفته گذشته میزبان همایش «استراتژی ایالات متحده در جنوب قفقاز و دریای خزر» بود.

سخنرانان این همایش شامل تعدادی از کارشناسان کشورهای حاشیه دریای خزر همچون یان برژیسنکی از شورای آتلانتیک و آریل کوهن از بنیاد هریتیج، استفان بلنک استاد دانشکده نظامی، و تعدادی از مقام های رسمی کشورهای جنوب قفقاز از جمله گریگول واشازده وزیر امور خارجه گرجستان و الین سلیمان اف کنسول آذربایجان در لوس آنجلس بودند.

در ابتدا یانوس بوگاژسکی گرداننده نشست تاکید کرد که تمرکز بر حوادث اخیر در کشورهای عربی و منطقه خاورمیانه، نباید اهمیت دیگر مناطق کلیدی از جمله کشورهای حاشیه دریای خزر را تحت الشعاع قرار دهد. رابطه ایالات متحده با کشورهای منطقه جنوب قفقاز، نقش بازیگران مختلف در این منطقه و نقش این منطقه در تضمین امنیت انرژی در اروپا، از جمله محورهای مورد بحث در این همایش بود.

یکی از نشست های این همایش عموما بر محور خطراتی بود که متوجه امنیت منطقه قفقاز جنوبی است و باعث ایجاد بی ثباتی در این منطقه می شود.

از جمله اختلاف ارمنستان و آذربایجان که با توجه به حضور مقام های دو کشور و همچنین ترکیه پیشینه تاریخی این موضوع مورد بررسی قرار گرفت.

از سوی دیگر، وجود منابع طبیعی انرژی در حاشیه دریای خزر باعث اهمیت این منطقه شده و همچنین از عوامل بروز اختلافات در میان کشورهای منطقه است.

در این همایش پیش بینی شد که تقاضاها برای نفت صادره از ناحیه دریای خرز به شدت افزایش خواهد یافت و تا سال ۲۰۲۵ میلادی، میزان نفت صادراتی از این منطقه به کشورهای اروپا تا ۱۰ درصد خواهد رسید. به گفته یکی از سخنرانان، ارزان ترین منابع نفتی در دسترس بازارهای غربی در این منطقه واقع شده است.

گرگ ساندرز، کارشناس شرکت بریتیش پترولیوم - بی پی- در این جلسه تصریح کرد انتقال منابع گاز طبیعی کشور آذربایجان به اروپا در دهه میلادی پیش رو، افزایش خواهد یافت.

او ضمن ابراز امیدواری از این که منابع انرژی منطقه دریای خزر بتواند بدون دردسر از مسیر ترکیه به کشورهای اروپایی منتقل شود، به بررسی روند موجود و آینده بازار انرژی و پتانسیل حضور کشور آذربایجان در این بازار پرداخت.

ترکمنستان و قزاقستان، از جمله دیگر کشورهای دارای منابع طبیعی انرژی هستند که در این همایش به آنها پرداخته شد. در ادامه این همایش سخنرانان به بررسی دقیق تر منافع و استراتژی های ایالات متحده در منطقه دریای خزر پرداختند. راس ویلسون کارشناس روابط بین الملل و عضو شورای آتلانتیک و رابرت همیلتون از فرماندهان ارتش آمریکا، از جمله شرکت کنندگان در این همایش بودند.

XS
SM
MD
LG