لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۱ مهر ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۴۵

فراخوان نجات فک خزری از خطر انقراض


مدیر دفتر آموزش و مشارکت های مردمی سازمان حفاظت محیط زیست ایران می گوید برای توقف شکار فک خزری و قانونی شدن حفاظت از این گونه در معرض خطر بین کشورهای حاشیه دریای خزر ، به حدود هفت هزار امضای الکترونیکی دیگر نیاز است.

کمپین جمع آوری امضا برای نجات فک خزری حدود یک ماه است که به راه افتاده است.

محمد درویش به باشگاه خبرنگاران جوان گفت اگر تعداد امضاهای طوماری که در حمایت از عدم شکار این حیوان تهیه شده، به صدهزار برسد اجلاس کوپ ( COP) حمایت از گونه های دریایی خزر را به شکل قانونی و الزام آور بین پنج کشور حاشیه آن (ایران، ترکمنستان، قزاقستان، روسیه، آذربایجان) به اجرا درخواهد آورد.

اجلاس کوپ قرار است در دسامبر ۲۰۱۶ در مکزیک و با حضور نمایندگان سازمان ملل متحد و کشورهای حاشیه خزر برگزار شود.

آقای درویش ضمن دعوت از علاقمندان به محیط زیست به مشارکت در این طومار امضا به حفظ و بقای تنها پستاندار دریایی خزر کمک کنند. او گفت: "حضور فک خزر در دریای شمال مانند حضور یوزپلنگ در پهنه وطن اهمیت راهبردی دارد."

وبسایت آژانس حفاظت از فک خزری نوشته است تنها صد هزار قلاده فک خزری باقی مانده است که تنها پستاندار ساکن دریای خزر و از کوچک ترین فک های دنیا رو به انقراض است و با این وجود مورد شکار تجاری قرار می گیرد.

این نهاد می گوید صدور سالانه سه الی شش هزار مجوز قانونی شکار همراه با عوامل دیگر ناشی از فعالیت های بشر، ۹ الی ۱۲ هزار قلاده از جمعیت این گونه را از بین می برد.

وبسایت حفاظت از فک خزری هشدار می دهد اگر در این روند تغییری انجام نگیرد این جانور ارزشمند در "آینده نه چندان دور" محکوم به انقراض است.

XS
SM
MD
LG