لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۳۳

دیدار وزیر دفاع آمریکا با رهبران افغانستان


سفر اشتون کارتر به افغانستان برای ارزیابی شرایط امنیتی آن کشور
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:02:30 0:00

اشتون کارتر چهاروزیر جدید دفاع آمریکا، روز شنبه ، وارد افغانستان شد و گفت قصد دارد با مقام های ارشد آمریکایی و افغان برای ارزیابی شرایط امنیتی آن کشور گفت و گو کند.

کارتر در هواپیما به خبرنگاران گفت ، برای یافتن پاسخ به چند سوال راهی کابل است، و افزود ارزیابی شرایط نیروهای امنیتی ، عملیات جنگی و یافتن بهترین راه برای بهبود امنیت در افغانستان ، مهمترین مسائلی هستند که او تصمیم گرفته ، برای پاسخ به آن ها چنین سفری انجام دهد.

آقای کارتر در کنفرانس خبری مشترک با اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان گفت ، اولویت باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا اطمنیان از پیشرفت استراتژی امنیتی آقای غنی است . وی اظهار داشت: « اولویت ما در افغانستان اطمینان از پیشرفت روند فعلی است. از این رو پرزیدنت اوباما برای اطمینان از پیشبرد استراتژی امنیتی آقای غنی چند گزینه را در نظر دارد ، از جمله ، احتمال تغییر در زمانبندی کاهش نیروهای آمریکایی."

برنامه پرزیدت اوباما ، بر کاهش سربازان از ۱۰ هزار نفر فعلی به ۵ هزار تا پایان سال ۲۰۱۵ و خروج کامل از افغانستان تا پایان سال ۲۰۱۶ استوار است.اما با انتقاد شدید جمهوریخواهان روبرو است که استدلال می کنند ، در صورت خروج کامل ، پیشرفت های به دست آمده در جنگ با طالبان از دست خواهد رفت ، همانگونه که خروج از عراق به از سر گیری خشونت های فرقه ای در آن کشور منجر شده است

. پرزیدنت اوباما ، هم چنان که اشتون کارتر روز شنبه در کابل گفت ، اکنون سرگرم ارزیابی راهبرد پیشنهادی اشرف غنی برای تغییر زمانبندی خروج نیروها است. آقای کارتر همچنین گفت ، پیرامون تلاش های صلح ، که گفت و گو با پیکارجویان طالبان را در بر می گیرد ، با اقای غنی بحث و تبادل نظر خواهد کرد.

اشتون کارتر همچنین در اولین اظهار نظر رسمی در مورد افشای طرح تهاجم ارتش عراق برای باز پس گیری موصل از داعش در تابستان گفت ، آن چه مهم است پیروز علیه داعش است ، نه تعیین زمانی برای آن . او یاد آور شد همیشه برای شنیدن پیشنهادهای فرماندهان نظامی آماده است .

XS
SM
MD
LG