لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۰۶

شیشه های بغل اتومبیل راننده را در برابر تشعشع آفتاب حفظ نمی کند


شیشه جلو اتومبیل احتمالا راننده را از تشعشات ماورای بنفش خورشید حفظ می کند، امایک مطالعه جدید نشان می دهد همین وضع ممکن است در مورد پنجره های بغل درست نباشد.

کارشناسان از دیر باز می دانستند که قرار گرفتن طولانی در برابر اشعه ماورای بنفش می توانداحتمال ابتلا به سرطان پوست و ناراحتی های چشمی مانند آب مروارید را بیشتر کند و با توجه به ساعت های طولانی که بسیاری از مردم آمریکا هر روز صرف رانندگی می کنند، پژوهشگری در کالیفرنیا میزان حفاظتی را که اتومبیل های امروز ممکن است عرضه کنند زیر سئوال کشیده است.

برای یافتن پاسخ، دکتر برایان باکسر واچلر، میزان حفاظتی را که شیشه ها در ۱۹ اتومبیل از ۱۵ سازنده گوناگون فراهم می آورند تجزیه و تحلیل کرد، و سطوح پیرامون تشعشع پشت شیشه جلو و پشت طرف راننده اتومبیل ها را، که بین سال های ۱۹۹۰ و ۲۰۱۴ تولید شدند، اندازه گرفت.

یافته ها نشان داد در حالی که شیشه های جلو به خوبی از تشعشات حفاظت می کرد، میزان حفاظت در پنجره های پهلوئی پایین تر بود. شیشه های جلو به طور متوسط راه را بر ۹۶ درصد تشعشات می بندد، این رقم در شیشه های بغل ۷۱ درصد است.

پژوهش فوق همچنین نتیجه گرفته که به طور کلی، فقط در ۱۴ درصد اتومبیل ها سطح حفاظتی شیشه های بغل بالا بود.

پژوهشگر مجری این تحقیق گفت این وضع می تواند میزان ابتلای چشم چپ به آب مروارید و سمت چپ صورت به سرطان پوست را بالا ببرد. او بر این عقیده است که بر اساس داده های جدید، اتومبیل سازان ممکن است افزایش درجه حفاظت از تشعشع ماورای بنفش در پنجره های بغلی انومبیل ها را افزایش دهند.

XS
SM
MD
LG