لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۵۴

در کاخ سفید چه می گذرد؟


گیلاد شالیت ، دومین نفر از دست راست به همراه پدر و نخست وزیر اسرائیل
۲۶ مهر ۱۳۹۰ خورشیدی
گیلاد شالیت ، دومین نفر از دست راست به همراه پدر و نخست وزیر اسرائیل ۲۶ مهر ۱۳۹۰ خورشیدی

یک روز پس از آزادی گیلاد شالیت سرباز اسرائیلی – فرانسوی از اسارت حماس، خبرنگارانی که چهارشنبه همراه باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا به ایالت ویرجینیا رفته بودند، پرسش هائی را در این مورد با جی کارنی سخنگوی کاخ سفید مطرح کردند.

کاخ سفید می گوید که همچنان در موضع خود نسبت به گروه حماس باقی مانده و مسئله آزادی گیلاد شالیت سرباز اسرائیلی تغییری در این موضع نداده است.

جی کارنی گفت «ما از این که گیلاد شالیت به میان خانواده خود باز گشته است خوشحال هستیم. ما مدت هاست که خواهان آزادی وی بوده ایم».

اشاره سخنگوی مطبوعاتی رئیس جمهوری آمریکا به دفعات متعددی بود که آقای اوباما خواهان آزادی گیلاد شالیت از اسارت گروه حماس شده بود.

با این همه، جی کارنی در پاسخ به یکی از خبرنگاران همراه آقای اوباما گفت من همچنان بر موضعی هستم که در آن بین آزادی (گیلاد شالیت) و روند صلح (خاور میانه) ارتباط مستقیمی وجود ندارد.

جی کارنی هر چند که از آزادی گیلاد شالیت ابراز مسرت کرد با این همه گفت دسترسی به صلح از طریق مذاکرات مستقیم انجام پذیر خواهد بود. وی گفت این ( مسئه) بسیار مهم است که هم فلسطینی ها و هم اسرائیلی ها گام هائی را بردارند که برای آن ها بازگشت به میز مذاکرات را میسر کند.

سخنگوی کاخ سفید گفت این تنها راهی است که می تواند ( اسرائیلی ها و فلسطینی ها) را به هدف وجود ۲ کشور مستقل در کنار یکدیگر برساند، مسئله ای که هم از سوی اسرائیلی ها و هم از سوی فلسطینی ها دنبال می شود.

باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا نیز در سخنرانی خود در سازمان ملل متحد در ماه گذشته تنها راه تشکیل کشور مستقل فلسطینی ها را بازگشت به میز مذاکرات صلح دانسته بود.

جی کارنی سخنگوی آقای اوباما در پاسخ به این پرسش که اما اگر این مسئله به حماس کمک کند، تاًثیر آن بر روند صلح چگونه خواهد بود گفت:

ما در باره این که در این میان چه کسی برنده بوده است یا بازنده، به جز این که آقای شالیت به میان خانواده اش باز گشته است، نظری ابراز نمی کنیم و موضع ما در مورد حماس تغییری نکرده است و آزادی سرباز اسرائیلی در برابر آزادی تعدادی زندانی فلسطینی، دیدگاه ما را در مورد آنچه که لازم است برای روند صلح صورت بگیرد؛ تغییر نخواهد داد.

XS
SM
MD
LG