لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۵۶

تب کارناوال، از برزیل تا ایالات متحده آمریکا


تب کارناوال، از برزیل تا ایالات متحده آمریکا
تب کارناوال، از برزیل تا ایالات متحده آمریکا

جشن های سالیانه کارناوال که زنجیره وار از دورترین نقاط آمریکای جنوبی و شهرهای مختلف برزیل از جمله «سن پائولو» و «ریو دوژانیرو» آغاز شده و تا چند روز دیگر با «ماردی گراس» در نیواورلئان پایان خواهد یافت، چون تب فراگیری است که با خود جشن و سرور و شادی برای مردمان این نواحی به همراه می آورد.

در شهر ریودوژانیرو، «کارناوال» یا مراسم جشن و سرور و رقص و پایکوبی روز جمعه گذشته آغاز شد. مراسم گشایش این جشن عبارت است از اهدای کلید شهر از دست شهردار شهر ریودوژانیرو به یک شخصیت خیالی و اسطوره ای به نام «پادشاه مومو» که در طول پنج روز رقص و پایکوبی بدون وقفه در خیابان های شهر، رژه های باشکوه و نوشیدن مشروبات الکلی در کوچه و بازار به عنوان «پادشاه کارناوال» درصدر این مراسم حکومت می کند و همه چیز به صورتی نمادین تحت نظر او انجام می شود.

در ایالات متحده آمریکا، اولین کارناوال رسمی که آغازگر صدها هزار جشن های کوچکتر در گوشه و کنارمملکت است طبق معمول از شهر «نیواورلئان» در ایالت «لوئیزیانا» آغاز می شود که میزبان یکی از بزرگ ترین مراسم اجرای جشن های کارناوال یا «ماردی گراس» در کشور به شمار می رود.

این جشن ها معمولا از خیابان معروف «بوربون» آغاز می شود و جایی که در آن هزاران شرکت کننده با ماسک ها و لباس های پرزرق و برقی که به پرهای رنگی مزین است در آن شرکت می کنند. رقاصان نیم عریان، ارکستری که نوازندگان آن موسیقی مخصوص «ماردی گراس» که مخلوطی است از موسیقی سیاهان آمریکا و موسیقی مهاجران فرانسوی را اجرا می کنند همراه با نمادهایی آشکار از ساکنان بومی یا «سرخپوستان» منطقه به رقص و پایکوبی می پردازند. به این صورت این بزرگ ترین جشن و سرور مردم منطقه کار خود را آغاز می کند در حالی که صدها هزار تماشاگر برای شرکت در این مراسم ازشهرها، ایالت ها و کشورهای دیگر راهی نیواورلئان می شوند.

این میهمانی بیست و چهارساعته که به مدت پنج روزبه طول می انجامد، با صحنه های شناوری با تم های مختلف در رابطه با کارناوال همراه است . در طول این رژه بی پایان که در خیابان های مختلف شهر جریان دارد رقاصان و نوازندگان به اجرای برنامه می پردازند. دست اندرکاران شرکت کنندگانی که روی صحنه های شناور به رقص و پایکوبی مشغولند از همانجا برای تماشاگران رژه، گردنبندهای مخصوصی را که از دانه های رنگارنگ و براق ساخته شده اند به سوی آن ها پرتاب می کنند. این به صورتی نمادین از تماشاگر دعوت می کند تا او هم به جشن و سرور و پایکوبی بپیوندد. به این صورت شرکت کنندگان و تماشاگران رژه کم کم به هم می پیوندند و رقص و شادی و شادمانی در خیابان های شهر تا روز سه شنبه ٨ مارچ که به عنوان «سه شنبه چاق» Fat Tuesday معروف است ادامه می یابد.

XS
SM
MD
LG