لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۴۹

کتاب سرخ اسرارآمیز کارل گوستاو یونگ، روانکاو و نظریه پرداز سویسی بالاخره منتشر شد


کتاب سرخ اسرارآمیز کارل گوستاو یونگ، روانکاو و نظریه پرداز سویسی بالاخره منتشر شد
کتاب سرخ اسرارآمیز کارل گوستاو یونگ، روانکاو و نظریه پرداز سویسی بالاخره منتشر شد

«کتاب سرخ» کارل گوستاو یونگ، روان شناس و متفکر سوئیسی که به خاطر فعالیت هایش در روان شناسی و ارائه نظریاتی تحت عنوان «روان شناسی تحلیلی» معروف است پس از آن که برای نخستین بار درماه اکتبر ۲۰۰۹ در موزه جدید شهر نیویورک به نمایش گذاشته شد، بالاخره منتشر و دردسترس عموم قرارگرفت.

این کتاب بحث انگیز که محتوای آن می تواند تاثیرات تفکرات یونگ را چندین بار عمیق تر ازپیش و حتی جنجالی تراز گذشته سازد، به همراه یادداشت های مربوط به آن که نتیجه ۱۶ سال پژوهش و کارشبانه روزی این نظریه پرداز سویسی در زمینه ناخودآگاه بشربوده است، هم زمان درموزه نیویورک به نمایش درآمد.علیرغم آگاهی همه از وجود این کتاب که به خط یونگ و دارای نقاشی هایی است، پژوهشگران و عموم مردم تا تاریخ نمایش آن در این موزه موفق به دیدن آن نشده بودند.

کارل یونگ در«کتاب سرخ » با جستجوو کشف راه هایی تازه به خواننده نشان می دهد که چگونه دنیای بیرونی و روزمره با عمیق ترین گوشه های روح و جهان درونی انسان برخورد می کند، چگونه این دوجهان با هم ادغام می شوند وچگونه نهایتا دریکدیگر انعکاس می یابند.

کارل یونگ که در سال ۱۹۶۱ درگذشت، در طول زندگی حرفه ای خود هرگزبابحث هایی که درحول و حوش نظریه پردازی ها و روان شناسی تحلیلی او بوجود می آمد درگیرنمی شد. او اغلب به شوخی می گفت:«خدا را شکر که من خود یونگ هستم و نه یک طرفدارنظریه پردازی های او!»

پس ازمرگ یونگ، «کتاب سرخ» درخانه مسکونی او در شهرزوریخ باقی ماند تا بالاخره درسال ۱۹۸۰ این کتاب درحالی که درون چمدانی قرار گرفته بود به صندوق امانت بانک سپرده شد. نوادگان یونگ درطول سال ها دربرابر انتشارآن مقاومت می کردند اما بعدها درسال ۱۹۹۷ به یکی از مورخان روان شناسی به نام «سونیا شامداسانی» اجازه دادند تا بخش هایی از آن را ازروی نسخه اصلی ترجمه کند.

«کتاب سرخ » کارل یونگ، کتابی است علمی و هنری همراه با مقالاتی ارزشمند. این کتاب دارای تذهیب های نفیسی است که درواقع با کتاب های هنری برابری می کند. در کنار خط ظریف یونگ در این کتاب شاهد نقاشی های زیبایی از چهره هایی اساطیری و شکل هایی نمادین هستیم که با استفاده از قلم موهای باریک به رنگ های قرمز، خاکستری، آبی و سبز خلق شدهاند. این کتاب درسال ۱۹۱۴، هنگامی که کارل یونگ ۳۹ سال داشت و دردورانی که او برروی نظریه «رویارویی خود با ضمیرناخودآگاه» به مطالعه مشغول بوده آفریده شده است.

کتاب سرخ یونگ نشان می دهد که او در حین انجام یک سری از اعمالی که به عنوان «تخیل فعال» شناخته شده است، کوشش داشته است تا با تجسم و فراخوانی رویاهای بیداری، درگفتگویی درونی با چهره های وهم آلودی از ضمیرناخودآگاه خویش رویارو شود. برخی از مفسران و منتقدان علمی معتقدند که یونگ از ترس از دست دادن اعتبار علمی خود و حتی از ترس این مسئله که او را« دیوانه» خطاب کنند از آشکار کردن «کتاب سرخ» خودداری می کرده است.

یونگ درسال ۱۸۷۵ به دنیا آمده است و درسال ۱۹۰۷ برای نخستین بار با «زیگموند فروید» پایه گذار روان شناسی مدرن آشنا می شود. به خاطر دوستی و همکاری های نزدیکی که میان یونگ و فروید بوجود می آید، تحلیل گران درآن دوران به کارل یونگ لقب «ولیعهد امپراطوری فروید» را می دهند. اما چندی بعد و پس از بازگشت از سفری به آمریکا،به دلیل اختلاف نظریات علمی که بین یونگ و فروید بوجود می آید، این دو از هم جدا می شوند. این جدایی برای یونگ افسردگی شدیدی به همراه می آورد. کارل یونگ این دوران از زندگی خود را «دوران بیماری خلاق» یا (Creative illness) خوانده است. او بعدها نظریه معروف خود به نام «انسان فردیت یافته» و مسئله «آرکتایپ» Archtype را به جهان ارائه می دهد.

در فاصله سال های ۱۹۱۴ تا ۱۹۳۰، یونگ به نوشتن مطالب اصلی «کتاب سرخ» اشتغال داشته است، اما همواره چند و چون ومحتویات آن را از دیگران پنهان نگاه می داشته است.

درطول سال ها کنجکاوی عموم مردم دررابطه با این کتاب برانگیخته شده است اما بیش از همه روان شناسان و به ویژه شاگردان کارل یونگ به دنبال خواندن محتویات این کتاب بودند که بالاخره در روز۷ اکتبر ۲۰۰۹ در موزه جدید نیویورک به نمایش گذاشته شد.

کتاب سرخ کارل یونگ حاوی ۲۰۵ صفحه و مزین به نقاشی های وهم آلودی است که یونگ در حالت «مدیتیشن» عمیق از ضمیرناخودآگاهش دریافت می کرده است. نظم و ترتیب و دقتی که در کشیدن این نقاشی ها شده نشان می دهد که کارل یونگ علاوه بریک روانکاوبزرگ، یک هنرمند نمونه و نقاشی ماهر هم بوده است.XS
SM
MD
LG