لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۳۰

فیورینا: رأی کنگره هر چه که باشد جهان به اجرای توافق اتمی ایران متعهد است


کارلی فیورینا کاندیدای جمهوری‌خواه ریاست جمهوری آمریکا روز شنبه گفت فارغ از رأی کنگره به توافق اتمی ایران، بقیه جهان به اجرای آن متعهد است.

خانم فیورینا به شبکه خبری ان‌بی‌سی آمریکا گفت: "حتی اگر کنگره به توافق اتمی ایران رأی منفی دهد، و صمیمانه امیدوارم که این اتفاق نیافتد، بقیه جهان وارد عمل شده و شبکه نقل و انتقال پول به جریان افتاده است. چین و روسیه از مدت‌ها قبل خواستار بازشدن اقتصاد ایران شده اند."

فیورینا در عین حال گفت آمریکا هنوز وقت دارد که به تعهدات خود عمل کند و تحریم‌های ایران را رفع کند و شرایط جدیدی را برای توافق اعلام کند: "توافق جدید می‌تواند این باشد: ایالات متحده آمریکا نقل و انتقال پول در نظام مالی جهان را برای شما نزدیک به غیر ممکن‌ ‌می‌کند مگر این که در تک تک تاسیسات نظامی و اتمی خودتان را در هر زمان و هر مکان باز کنید." کارلی فیورینا گفت اگر رئیس جمهوری آمریکا شود خواسته فوق را با جهان مطرح می‌کند.

توافق اتمی جامع میان ایران و کشورهای موسوم به ۵+۱ در ازای رفع تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران، خواستار محدود کردن برنامه‌های اتمی ایران و بازرسی‌های محدود از تاسیسات اتمی و نظامی ایرن می‌شود. بازرسان بین‌المللی باید برای دسترسی به تاسیسات ایران تقاضای بازدید کنند و ایران حداکثر ظرف ۲۴ روز باید به این تقاضا پاسخ دهد.

در حال حاضر کنگره آمریکا سرگرم بررسی توافق اتمی ایران است و قرار است هفته دوم سپتامبر رأی نهایی خود را درباره آن صادر کند. باراک اوباما رئیس‌جمهوری آمریکا به رأی ۳۴ سناتور نیاز دارد تا توافق اتمی ایران در کنگره تایید شود. تاکنون ۲۶ سناتور وعده داده‌اند که در کنگره به آن رأی مثبت دهند.

XS
SM
MD
LG