لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۵۴

گفتگوی کاردینال ها در مورد صلاحیت پاپ آینده


پاپ بندیکت شانزدهم که ماه گذشته از مقام خود استعفا داد و هم اکنون بازنشسته است، وعده داده است تا برای «هرکسی که برای پیشوایی یک میلیارد و دو میلیون پیرو کلیسای کاتولیک جانشین او شود»، احترام و اطاعت بی قید و شرط داشته باشد.

در حالی که کاردینال ها گفتگوهای خود در مورد انتخاب پاپ آینده را ادامه می دهند، کارشناسان امور واتیکان پرسش هایی در مورد ویژگی ها و صلاحیت بهترین فردی که رهبری کلیسای کاتولیک را به عهده خواهد داشت، مطرح می کنند.

کشیش توماس ریس، استاد دانشگاه جرج تاون می گوید کاردینال ها در پی یافتن کسی خواهند بود که پیام کلیسای کاتولیک را به بهترین شیوه ممکن ارسال کند.

او می گوید: «مهمترین مسئله تشخیص وعظ انجیل به شیوه ای جذاب و قابل درک برای مردمان قرن بیست و یکم، به ویژه برای نسل جوان است. تردیدی نیست که در شمال، در اروپا و در ایالات متحده شاهد رویگردانی جوانان از مذهب هستند، دوری جستن نسل جوان فقط به اصول مذهب کاتولیک محدود نمی شود، بلکه شامل مسیحیت و مذاهب دیگر نیز شده است. بنابراین شیوه ارسال پیام مسیح به نسل جوان که به نظر من بسیار جذاب و پرچالش است، به شیوه ای است که آن ها را از دین گریزان نکند. چالش واقعی همین امر است».

پاپ جدید باید بشارت بخش پیام مسیح باشد

کشیش رابرت بارون، پیشوای مدرسه علوم دینی ماندلین در شیکاگو می گوید کاردینال ها «می خواهند فردی را انتخاب کنند که از مهارت و موهبت ارسال پیام بشارت مسیح برخوردار باشد».

او می افزاید: «فردی که این ویژگی را دارا باشد، با علم الهیات و فراست حکمت الهی به خوبی آشنا است، فردی خواهد بود که از مهارت های ارتباطی بسیار خوبی برخوردار است، فردی است که دانش کافی در مورد زبان ها دارد، این امر به ویژه از زمانی که ژان پال به مقام پاپ رسید، مورد توجه قرار گرفت. اما به نظر من سرفصل همه این ها توانایی او برای ارسال پیام بشارت مسیح و کسی خواهد بود که آموزه های انجیل را به طور موثری به سراسر جهان ارسال کند».

احتمال انتخاب پاپ جدید از کشورهای در حال توسعه

بسیاری از کارشناسان معتقدند کاردینال ها در مورد این مسئله گفتگو می کنند که آیا زمان آن فرا رسیده است که پاپ را از کشوری به جز کشورهای اروپایی انتخاب کنند. چهل و دو درصد از کاتولیک های جهان مقیم آمریکای جنوبی و بیست و چهار درصد از آن ها در قاره آفریقا که تعداد پیروان کلیسای کاتولیک در آن رو به افزایش است، اقامت دارند.

اما ناظران در ضمن خاطرنشان می کنند که بیش از نیمی از کاردینال ها اروپایی تبار هستند و همین امر به هنگام انتخاب پاپ مزیتی برای آن ها محسوب می شود.

کاردینال ها در پی یافتن فردی هستند که از توانایی مدیریتی خوبی برخوردار باشد و بتواند بوروکراسی و امور اداری واتیکان موسوم به «کوریه» را اصلاح کند، به ویژه پس از افشای رسوایی پیشخدمت پاپ که اسناد او را به سرقت برده بود، بعضی از این اسناد گمانه زنی هایی در مورد وجود فساد اداری در نظام «کوریه» پدید آورده اند.

پاپ جدید باید به اصلاح نظام اداری واتیکان توجه کند

آقای ریس در مورد اصلاح نظام اداری واتیکان چندان خوش بین نیست. او می گوید «چندین دهه است که در مورد اصلاح نظام اداری و بوروکراسی واتیکان صحبت های زیادی مطرح شده است اما هیچ یک از پاپ ها قادر نبوده اند تا چنین امری را متحقق کنند».

کارشناسان می گویند در شرایطی که کاردینال ها در مورد صالح ترین و شایسته ترین فرد برای مقام پاپ گفتگو می کنند، با شرایطی ویژه ای روبرو هستند و آن حضور بندیکت شانزدهم و پاپ پیشین است که در نزدیکی آن ها اقامت دارد.

برخی از کارشناسان پرسش نقش احتمالی بندکیت شانزدهم در آینده امور واتیکان را مطرح می کنند.

پاسخ کریس بلیتو، تاریخ شناس کلیسای کاتولیک و استاد دانشگاه کیانه در یونیون در نیوجرسی به این پرسش منفی است. او می گوید «اگر این پاپ می خواست دستی در امور کلیسا داشته باشد، استعفا نمی داد. به نظر من با توجه به ویژگی های شخصیتی که از او سراغ دارم، او در امور واتیکان دخالت نخواهد کرد و اگر چنین کند، جایگاه واتیکان را تضعیف خواهد کرد. به نظر من این امر دور از ذهن است».

بندیکت، پاپ پیشین در امور کلیسای کاتولیک دخالت نخواهد کرد

آقای ریس می گوید بندیکت «کاملاً از فضای اتاق و کتابخانه و مطالعه خود خوشنود» است.

او می گوید «پرسش این است که آیا او کتاب خواهد نوشت؟ اگر او به نگارش روی بیاورد، همواره این هراس وجود دارد که مردم به نوشته های نگاه می کنند و می گویند خوب بندیکت این را می گوید، اما پاپ جدید چیز دیگری می گوید. و این امر برای سلامت کلیسا مضر خواهد بود».

بارون نیز با ایده عدم مداخله پاپ پیشین در امور کلیسا موافق است، اما او نسبت به تصمیم بندیکت برای استعفا از مقام خود خشنود نیست.

او می گوید: «من اندکی نسبت به تکرار چنین امری نگران هستم، چون اگر ایده استعفا و یا بازنشستگی پاپ عادی شود، احتمال دارد ابهام هایی در این زمینه به وجود بیاید چون هیچ کس نمی داند آینده چه خواهد شد. بنابراین من این مسئله را درک می کنم، من می فهمم که این روند عادی نیست و شاید برای آینده کلیسا بهترین سابقه و پیشینه را به جای نگذارد، من متوجه این امر هستم. اما این پاپ پیشین، به طور خاص در این زمینه مشکل آفرین نخواهد بود».

پاپ بندکیت شانزدهم بازنشسته هم اکنون در منطقه کاستل گانولفو در حومه رم اقامت دارد و منتظر فرصتی است تا بتواند به اقامتگاه دائمی خود در داخل دیوارهای محصور واتیکان کوچ کند.

از قضا او نخواهد توانست برای انتخاب پاپ جدید رای بدهد چون او بیش از هشتاد سال سن دارد و سن او از محدوده مقرر برای رای کاردینال ها در انتخاب پاپ فراتر رفته است.
XS
SM
MD
LG