لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۶:۱۸

تجدید نبرد در جمهوری افریقای مرکزی


درجمهوری افریقای مرکزی جنگ از سرگرفته شده است.

در حالی که سربازان فرانسوی و آفریقایی تلاش می کنند نا آرامی را فروبنشانند، صدای تیراندازی روز جمعه برای دومین روز در پایتخت طنین اندازشد، و گروه های مسلح در محله ها به تاخت وتاز پرداختند.

خبرنگار صدای آمریکا از حمله یک گروه مسلح به قمه و تفنگ به اتومبیل او هنگام عبور از یک محله مسیحی نشین در شمال پایتخت خبر می دهد.

گروه های طرفدارحقوق بشر و شاهدان می گویند خشونت بین مسیحیان و مسلمانان در بانگویی و دیگر بخش های جمهوری افریقای مرکزی شدت می گیرد.

عفو بین الملل روزپنجشنبه گفت از هنگام آغاز خشونت در اوائل دسامبر، پس از ماه ها بی ثباتی سیاسی، بیش از یک هزار تن در بانگویی کشته شده اند.

وزارت امور خارجه امریکا روز جمعه «نگرانی عمیق» خود را از خشونت در جمهوری افریقای مرکزی ابراز داشت و گفت ایالات متحده بالغ بر ۱۰۰ میلیون دلار برای هیات صلحبان اتحادیه افریقا در جمهوری افریقای جنوبی فراهم خواهد آورد.

روزپنجشنبه، نیکولاس تانگای، نخست وزیر، برنامه هایی را برای شتاب بخشیدن به انتقال قدرت اعلام کرد. او که درپی دیداری با سامانتا پاورز، نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد سخن می گفت، اظهار داشت انتخابات ریاست جمهوری که قراربود در ۲۰۱۵ برگزارشود، سال آینده انجام خواهد گرفت، واعضای کمیسیون جدید انتخابات هفته آینده سوگند یاد خواهند کرد.
XS
SM
MD
LG