لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۲۶

صاحبان ماشین های «بی کلید» بیشتر در معرض مسمومیت ناشی از گاز هستند


نمونه داشبورت و نمای داخلی یک خودروی بی ام و
نمونه داشبورت و نمای داخلی یک خودروی بی ام و

روزنامه نیویورک تایمز در حین تهیه گزارشی متوجه شد که تاکنون بیش از بیست نفر در اثر مسمومیت از گاز دی اکسید کربن ناشی از روشن ماندن موتور ماشین های «بدون کلید» مسموم شده اند.

در حاشیه یک پژوهش این روزنامه، مشخص شد از سال ۲۰۰۶، دست کم ۲۸ نفر کشته شده و بیش از ۴۵ نفر از کسانی که خودروی بدون کلید دارند، به خاطر استشمام گاز مسموم شده اند. این افراد، گمان می کردند ماشین شان خاموش است، در حالی که روشن بود.

این گزارش بر تلاش برخی گروه ها برای وادار کردن سازندگان اتومبیل برای رعایت مقررات جدید در برابر این معضل تأکید می کند.

در اتومبیل های بی کلید، در حالی که کلید اتومبیل در جیب یا کیف دستی راننده است، او می تواند موتور ماشین را با فشار یک دکمه، بدون استفاده از کلید، روشن کند. این فناوری نخستین بار در اوایل سالهای ۲۰۰۰ وارد بازار آمریکا شد.

در سال ۲۰۱۵ یک شکایت جمعی ثبت شد که مدعی بود ۱۳ نفر در اثر مسمومیت از گاز مونو اکسید کربن این اتومبیل های بدون کلید مرده اند، اما یک قاضی این شکایت را در سپتامبر ۲۰۱۶ رد کرد.

چندین شکایت دسته جمعی دیگر نیز در این زمینه به جایی نرسیده است.

بعضی از اتومبیل سازان داوطلبانه مقرراتی جدید را به اجرا گذاشته اند، اما دیگران، از جمله تویوتا، گفته اند که برخی مدل هایشان، مثل بعضی مدل های لکسوس، با مقررات دولت فدرال منطبق یا حتی از آنها فراتر است و نیاز به تغییر ندارد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG