لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۵۳

یک هلیکوپتر دست ساز در چمن کنگره آمریکا فرودآمد


یک هلیکوپتر دست ساز در چمن کنگره آمریکا فرودآمد
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:02:19 0:00

یک پستچی ۶۱ ساله اهل فلوریدای آمریکا، روز چهارشنبه با یک هلیکوپتر کوچک دست‌ساز در محوطه پرواز ممنوع ساختمان کنگره در واشنگتن فرود آمد.

او هدف از این اقدام را جلب توجه عموم مردم به کمپین اصلاحات مالی در مبارزات انتخاباتی آمریکا، که آن را فساد دولتی عنوان کرده، اعلام کرد.

این نخستین بار نیست که مقررات امنیتی مرتبط با اماکن دولتی ایالات متحده مورد تخلف قرار می گیرد.

به گزارش زلیکا هوُک، خبرنگار صدای آمریکا، داگ هیوز پرواز کوتاه و کم ارتفاعش را از مدت‌ها پیش برنامه‌ریزی کرده بود. او حتی در یک پیام ویدئویی جزئیات ماموریتش را شرح داده بود.

«من جعبه های حاوی ۵۳۵ نامه را به چرخ‌های هلیکوپتر خواهم بست. هر یک از نامه‌ها برای یکی از اعضای کنگره نوشته شده است.»

نامه ها حاوی درخواست اصلاح قوانین مالی انتخاباتی بود. داگ هیوز می گوید قصد داشته توجه میلیون‌ها آمریکایی را به آنچه او و بسیاری دیگر نفوذ پول در سیاست می پندارند جلب کند.

داگ هیوز در پیام ویدئویی‌اش تاکید کرده که قصد آسیب رساندن به کسی را ندارد. اما چون قانون ممنوعیت پرواز در حریم ساختمان های دولتی را نادیده گرفته بود بی‌درنگ پس از فرود آمدن توسط پلیس پایتخت دستگیر شد. هیوز همچنین گفته است این واقعیت که در نظامی رشد کرده که به نظر او دستخوش فساد فزاینده است سبب شده به این اقدام عجیب دست بزند.

او حتی از قصدش به یک روزنامه نگار در فلوریدا هم خبر داده بود.

«یک‌سال پیش، تابستان گذشته، یکی به من زنگ زد و گفت: من می خواهم به یک نافرمانی مدنی دست بزنم. قرار نیست به کسی آسیبی برسد. خیلی درباره اش فکر کرده ام. درباره اینکه می‌توانم با این نمایش افکار عمومی را به اصلاحات مالی انتخاباتی جلب کنم.»

باهمه این‌ها، نه مقام‌های مسئول در واشنگتن انتظار چنین حادثه‌ای را آن هم در پایتخت داشتند، و نه توریست‌ها.

حادثه روز چهارشنبه تنها یکی از حوادثی است که در حوالی ساختمان‌های دولتی واشنگتن رخ می دهد. روز شنبه در بحبوحه هجوم توریست‌ها برای تماشای شکوفه های معروف گیلاس پایتخت آمریکا، فردی با سلاح در نزدیکی ساختمان کنگره خودکشی کرد.

در ماه اکتبر نیز فردی توانست از حصار اطراف کاخ سفید عبور کند و پیش از آنکه دستگیر شود خود را به محل زندگی رئیس جمهوری آمریکا برساند. حادثه ای که برای رئیس خدمات امنیتی کاخ سفید به قیمت از دست رفتن شغلش تمام شد.

XS
SM
MD
LG