لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۰۲

آیا پیوند کاپیتالیسم و دموکراسی به جدایی می‌رسد؟


خلاصه‌ای از مقاله مارتین ولف در روزنامه فاینشنال تایمز

آیا پیوند میان دموکراسی لیبرال و سرمایه داری جهانی پیوندی با دوام خواهد بود؟ تحولات سیاسی در سراسر غرب، به ویژه کاندیداتوری یک خودکامه عوام‌فریب برای ریاست جمهوری مهم ترین دموکراسی جهان بر اهمیت این پرسش افزوده است.

میان دموکراسی لیبرال - ترکیبی از حق جهانی مشارکت در انتخابات با حقوق محفوظ مدنی و فردی - و کاپیتالیسم - حق خرید و فروش آزادانه کالا، خدمات، سرمایه و کار خود رابطه ای طبیعی وجود دارد. هر دو در این باور اشتراک دارند که مردم باید به عنوان افرادی منفرد و شهروند برای خود تصمیم بگیرند.

دموکراسی و کاپیتالیسم در این پیش فرض متفق هستند که مردم حق نهادسازی دارند. به انسان ها باید به عنوان عامل نگاه شود نه اشیایی در اختیار دیگران.

با این وجود، تشخیص تنش میان دموکراسی و کاپیتالیسم راحت است. دموکراسی تساوی طلب و کاپیتالیسم دست کم از نظر پیامدها تفاوت طلب است. اگر اقتصاد به بیراهه برود اکثریت ممکن است چون دهه ۳۰ میلادی خودکامگی را انتخاب کنند. اگر پیامد اقتصادی هم نابرابر باشد ثروتمند ممکن است دموکراسی را به حکومت ثروتمندان بدل کند.

جهانی شدن اقتصاد استقلال ملی را زیر فشار می گذارد. این دو با هم سازگاری ندارند. مهاجرت گسترده از پدیده های جهانی شدن است. برای شرکت ها قابلیت به کار گیری آزادانه افراد بسیار با ارزش است. در عین حال، مهاجرت میان دموکراسی های ملی و فرصت های ناشی از جهانی شدن اقتصاد شکاف می اندازد.

ظهور حکومت نخبگان در جهان در عمل به معنای پایان دموکراسی های ملی است. نقطه مقابل آن ظهور دموکراسی های لیبرال یا دیکتاتوری های مبتنی بر همه پرسی است؛ آنچه که امروز در روسیه و ترکیه شاهد آن هستیم.

مبنای سنجش موفقیت توافقنامه های تجاری بین المللی باید افزایش میزان توانمندی مردم باشد. تجارت ثروت می آورد اما نمی تواند به هر بهایی ادامه بیابد.

برای حفظ مشروعیت لازم است سیاست های اقتصادی در پی ترویج منافع اکثریت مردم باشد نه گروهی اندک. نقطه آغاز این روند تقویت شهروندی است؛ افرادی که سیاستمداران باید به آن ها پاسخگو باشند. اگر ما در این مسیر شکست بخوریم، مبانی نظم سیاسی مان دچار لغزش خواهد شد. این امر برای هیچ کس خوب نخواهد بود. پیوند دموکراسی لیبرال با کاپیتالیسم نیازمند توجه و رسیدگی است. نباید آن را دستاوردی کم ارزش و ماندگار دید.

* برگردان فارسی این مقاله تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

XS
SM
MD
LG