لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۴۶

توافق بر سر تمدید معافیت های مالیاتی در آمریکا


توافق بر سر تمدید معافیت های مالیاتی در آمریکا
توافق بر سر تمدید معافیت های مالیاتی در آمریکا

پرزیدنت اوباما می گوید «با حزب جمهوریخواه بر سر تمدید قانون معافیت های مالیاتی و حقوق بیکاری، به عنوان تلاشی برای قدرت بخشیدن به اقتصاد در حال احیا کشور، به توافق رسیده است.»
ناظران می گویند همانطور که انتظار می رفت کاخ سفید به دلیل از دست دادن حد نصاب لازم در سنا برای لغو معافیت مالیاتی طبقات ثروتمند، ناگزیر شده تا درخواست جمهوریخواهان در مورد تمدید معافیت های مالیاتی به مدت دو سال برای همۀ طبقات را بپذیرد.
پرزیدنت اوباما در این باره گفته است «در چارچوب توافق دو حزب، همۀ آمریکاییان در دوسال آینده هم از معافیت های مالیاتی برخوردار خواهند بود.» این توافق پس از یک هفته مذاکرات دشوار بر روی مسئلۀ معافیت های مالیاتی مصوب کنگره در زمان پرزیدنت بوش بدست آمده است. کاخ سفید و رهبران حزب جمهوریخواه همچنین در مورد کاهش ۲ درصدی مالیات های تأمین اجتماعی در سال آینده و تمدید ۱۳ ماهۀ حقوق بیکاری به توافق رسیده اند که پیش بینی می شود دو میلیون آمریکایی بیکار را شامل خواهد شد.
این توافق، پیروزی دیگری برای جمهوریخواهان تلقی می شود که در انتخابات ماه گذشته اکثریت در مجلس نمایندگان را بدست آوردند اما برای پرزیدنت اوباما یک عقب نشینی مهم از شعارهای انتخاباتی سال ۲۰۰۸ به شمار می رود. وی در مبارزات انتخاباتی وعده داده بود که اجازه ندهد معافیت های مالیاتی ثروتمندان پس از انقضا در ۳۱ دسامبر ۲۰۱۰ تمدید شود. در حالی که اکنون به نظر می رسد رییس جمهوری آمریکا انتخابی جز این نداشته است.
قرار است امروز-سه شنبه- دمکرات ها در مورد تصمیم پرزیدنت اوباما بحث و گفتگو کنند. جو بایدن معاون رئیس جمهوری بعدازظهر سه شنبه به وقت واشنگتن به کنگرۀ می رود تا رضایت دمکرات های لیبرال سنا را جلب کند. پرزیدنت اوباما و جو بایدن روز دوشنبه ساعت ها پشت درهای بسته در کاخ سفید با رهبران کنگره گفتگو کردند.
رییس جمهوری آمریکا درباره محتوی این توافق تصریح کرده که بی عیب نیست و هرکسی می تواند در آن چیزی برای مخالفت بیابد اما از نظر وی گامی اساسی در روند بهبود اوضاع کشور محسوب می شود.
جمعی از قانونگزاران دمکرات،عقب نشینی کاخ سفید در برابر جمهوریخواهان را زود هنگام خوانده و بر این باورند که هنوز زمان کافی برای پافشاری بر موضع پیشین پرزیدنت اوباما وجود دارد.

XS
SM
MD
LG