لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۱۲

تحریم کنفرانس های خبری جشنواره کن توسط سه خبرگزاری بزرگ جهان: رویترز، فرانس پرس و آسوشیتد پرس


تحریم کنفرانس های خبری جشنواره کن توسط سه خبرگزاری بزرگ جهان: رویترز، فرانس پرس و آسوشیتد پرس
تحریم کنفرانس های خبری جشنواره کن توسط سه خبرگزاری بزرگ جهان: رویترز، فرانس پرس و آسوشیتد پرس

شصت و سومین دوره جشنواره سینمایی «کن» که از روز چهارشنبه ۲۲ اردیبهشت ماه (۱۲ ماه مه) آغاز به کار خواهد کرد، امسال با جنجال هایی بر سر ایجاد محدودیت بر سر پوشش خبری مراسم گشایش آن همراه است.

سه خبرگزاری بزرگ جهانی: رویترز، فرانس پرس و آسوشیتدپرس گفته اند کنفرانس های خبری جشنواره کن را تحریم کرده اند.

وزیر فرهنگ ایتالیا نیز اعلام کرد: «این دولت جشنواره کن را تحریم کرده است. زیرا مدیران جشنواره کن امسال امتیاز پوشش خبری شب گشایش را به یک شبکه تلویزیونی فرانسوی واگذارکرده و دیگر خبرگزاری ها را وادار کرده اند تا خبرهای تصویری ارسالی این شبکه را خریداری کنند.» خریداری خبرهای تصویری پدیده ای است که در تاریخ جشنواره کن بی سابقه است.

اما پاسخ برگزارکنندگان کن به این تحریم و اعتراضات این بوده است که «مراسم شب اسکار نیز از دیرباز چنین رویه ای را پیش گرفته زیرا تامین هزینه های برگزاری جشنواره بسیار بالاست و واگذاری حق انحصاری پوشش خبری مراسم گشایش و مصاحبه های اختصاصی با سینماگران در محدوده تالارها می تواند این هزینه ها را تامین کند.»

مدیران جشنواره اطمینان خاطر داده اند مراسم امسال علیرغم همه حرف و حدیث هایی که از هم اکنون در اطراف جشنواره به وجود آمده با کمال آرامش و به صورتی مطلوب برگزار خواهد شد. با این همه بنا بر گفته آن ها، جشنواره امسال برخوردار از نوآوری و تنوعی است که می تواند راهگشای نگرشی نو در جشنواره های سینمایی در سطح جهانی باشد.

یکی از این نوآوری ها، پخش فیلم هایی از دانشجویان مدارس سینمایی معتبر جهانی است. تعداد ١٣ فیلم از میان ١۶هزار فیلم محصول مدارس سینمایی برای دوره نخست برگزیده شده اند. کوبا، کرواسی، فرانسه، آمریکا، کره جنوبی، اسلوواکی و لهستان از جمله کشورهای راه یافته به این بخش هستند.

تعداد ١٨ فیلم نیز برای بخش مسابقه یا بخش اصلی جشنواره انتخاب شده اند. مدیران جشنواره گفته اند: «با این فیلم ها که از سراسر جهان انتخاب شده اند، ما نشان داده ایم سینمای هنری در انحصار اروپا و آمریکا نیست و سینمای بومی کشورهای گوناگون نیزمی تواند به ارتقای سینمای جهان هم بخشی کنند.»

یکی از نمونه های این نوع سینما بنا بر گفته دست اندرکاران جشنواره سینمایی «کن» فیلم «رونوشت برابر اصل» تازه ترین اثر عباس کیارستمی است که جولیت بینوش ستاره سرشناس سینمای فرانسه بازیگر نقش اول آن است.

بینوش با تجلیل از کار کارگردانی عباس کیارستمی، او را یکی از بزرگان هنر سینمای جهان خوانده است و منتقدان سینمایی نیز راه یابی فیلم تازه کیارستمی به جشنواره سینمایی «کن» را توجه دست اندرکاران در این فستیوال به برجسته کردن تفاوت های بین سینمای هنری و سینمای سرگرمی جهان ارزیابی کرده اند.

تصویری از بینوش درحال بازی در فیلم «رونوشت برابر با اصل» به کارگردانی عباس کیارستمی بر پوستر رسمی جشنواره امسال «کن» نقش بسته است. این فیلم ماجرای آشنایی یک نویسنده و برنده جایزه بهترین ترجمه سال است که چهار سال بعد از زمانی که برای یک کنفرانس به فلورانس آمده به این شهر بازمی گردد و در آنجا با زنی آشنا می شود که گالری آنتیک دارد و در آنجا این دو حرف از کپی، اصل و مجسمه می زنند. تهیه کنندگان فیلم تازه کیارستمی دو شرکت فرانسوی تولید فیلم، کمپانی MK2 و BB فیلم فرانسه هستند.

فیلم های آسیایی در فهرست جشنواره امسال «کن» که یکی از بزرگ ترین رویدادهای سینمایی جهان به شمار می رود حضور چشمگیری دارند که این مساله نشان از ترقی سینمای آسیا دارد.

فیلم «یودان» اولین اثر بلند فیلمساز هندی «موتاون» که توسط آنوراگ کاشیاب تهیه شده یک اثر سه ساعته و ماجرای پسری است که در شرایط احساس خاصی رشد می کند و هشت سال است که از دیدن پدر خود محروم بوده است. در این فیلم هنرپیشه هایی چون رونیت روی، رام کاپور و راجات بارمشا ایفای نقش کرده اند. این فیلم دومین اثر مهم پس از فیلم کیا رستمی در جشنواره کن است که در کنار فیلم هایی چون "سوسالیزم"، "موضوع عجیب آنجلیکا" و "ربکا اچ" به نمایش در می آید.

با این همه سینمای ایران در این شصت و سومین دوره از جشنواره کن حضور چندان پررنگی نخواهد داشت.

تازه ترین فیلم های ژان لوک گدار، کارگردان نام آور فرانسوی، کارلوس سائورا، کارگردان برجسته اسپانیایی و اولیویه آسایاس از دیگر آثاری هستند که در جشنواره کن امسال حضور خواهند داشت.

شصت و سومین دوره جشنواره فیلم کن از روز چهارشنبه ١٢ ماه مه (٢٢ اردیبهشت ماه) با نمایش فیلم «رابین هود» به کارگردانی ریدلی اسکات آغاز می شود و به مدت ده روز ادامه خواهد داشت.

تیم برتن فیلمساز سرشناس آمریکایی رئیس هیات داوران این دوره از جشنواره سینمایی «کن» است.

XS
SM
MD
LG