لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۱۴

مهاجران و چهره های سیاسی درونمایه فیلم های جشنواره کن


مهاجران و چهره های سیاسی درونمایه فیلم های جشنواره کن
مهاجران و چهره های سیاسی درونمایه فیلم های جشنواره کن

آکی کوریسماکی، فیلمساز فنلاندی که با فیلم فرانسوی زبان: «لو هاور» در بخش رقابتی جشنواره فیلم کن شرکت کرده، همراه با «پیر شولر» سازنده فیلم «وزیر» و «جف نیکلاس» سازنده فیلم «پناه بگیر» برنده جایزه ویژه منتقدان سینمایی شده است.

منتقدان سینمایی می گویند: کمدی «لو هاور» روایتگر پدیده مهاجرت در اروپا، و از بخت های بلند دریافت نخل طلایی این دوره از جشنواره کن، هشداری سینمایی به همه دولت هایی ست که برای انحراف افکار عمومی از دلایل اصلی مشکلات اقتصادی و اجتماعی جامعه، پناهجویان و مهاجران را عامل این مصایب قلمداد می کنند.

باوجود بحران دامنه دار اقتصادی در سراسر جهان پخش کنندگان فیلم برای خرید و نمایش عمومی «لو هاور» استقبال گرمی نشان دادند و این فیلم از سوی پخش کنندگان بزرگ سینمایی در جهان خریداری شده است.

فیلم «وزیر» ساخته جف نیکلاس و برنده بهترین فیلم بخش «نگاه ویژه»، مورد توجه شدید پخش کنندگان فیلم جهان قرار گرفته است. این فیلم سراسر شگفت انگیز روانشناسانه تصویری پندارین از چهره ای سیاسی در اروپاست.

به گفته منتقدان فیلم وزیر نگاهی متفاوت از نگرش فیلم «پیروزی» دارد که به پیروزی رسیدن نیکولا سارکوزی به ریاست جمهوری فرانسه و سپس جدایی از همسرش را به تصویر کشیده است.

برگزارکنندگان جشنواره فیلم کن همچنین گزارش کرده اند شان پن بازیگر برجسته آمریکایی نیز برنده جایزه ویژه کلیسای جامع واتیکان از بخش های جانبی این جشنواره شده است.

XS
SM
MD
LG