لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۷:۱۷

معرفی هیئت داوران بخش مسابقه جشنواره کن


معرفی هیئت داوران بخش مسابقه جشنواره کن
معرفی هیئت داوران بخش مسابقه جشنواره کن

شصت و چهارمین جشنواره جهانی فیلم کن از یازدهم تا بیست و دوم ماه مه در جنوب فرانسه برگزار خواهد شد. فیلم «نیمه شب در پاریس» ساخته وودی آلن آغازگر این جشنواره است.

ریاست هیئت داوران شصت و چهارمین دوره جشنواره کن را «رابرت د نیرو»، بازیگر سرشناس هالیوود برعهده دارد. دیگر اعضای هیئت داوران شامل این چهره های متنوع جهان هنر و سینما در جهان هستند.

«مارتینا گوسمن»، بازیگر سرشناس آرژانتینی، «نانسون شی»، تهیه کننده سینما و مدیر مشترک شرکت «فیلم ورک شاپ» از هنگ کنگ، «اوما تورمن» بازیگر آمریکایی که بازی درخشان او در فیلم «داستان عامه پسند» کوئنتین تارانتینو به شهرت چشمگیری دست یافت. «لین اولمن» نویسنده رمان و فرزند مشترک «لیو اولمن» و «اینگمار برگمن» که داستان هایش برنده چندین جایزه معتبر ادبی جهان شده است. لین اولمن در سال ۱۹۹۷ به این جشنواره دعوت شد تا جایزه ویژه پنجاهمین دوره جشنواره کن را که به پدرش اینگمار برگمن اهدا می شد، به نیابت از پدرش دریافت کند. «اولیویه آسایا»، کارگردان، فیلمنامه نویس و منتقد سینما و از همکاران دیرین مجله سینمایی «کایه دو سینما» از دیگر اعضای هیئت داوران جشنواره کن است. محمد صالح هارون، روزنامه نگار و فیلمساز اهل چاد که به دلیل جنگ های داخلی از کشورش گریخته و به فرانسه پناهنده شد. «جود لا»، بازیگر بریتانیایی که با استیون اسپیلبرگ، کلینت ایستوود و سام مندس همکاری کرده است و در فرجام: «جونی تو» اهل هنگ کنگ و از سازندگان مشهور سریال های تلویزیونی است.

هیئت داوران از میان نوزده فیلم برگزیده در بخش مسابقه دست به انتخاب خود می زنند تا هفت جایزه در نظر گرفته شده در هفت رشته مختلف را اعلام کنند.

حضور بالیوود در کن

بالیوود، شهرک سینمایی مشهور هند امسال با فیلم ملودرام: «بالیوود بزرگترین قصه عشقی که تا به حال گفته شده» حضوری نمادین در جشنواره کن دارد. مدیران جشنواره کن می گویند: فیلم «بالیوود بزرگترین قصه عشقی که تا به حال گفته شده» ساخته «شکر کاپور» در بخش غیر رقابتی جشنواره به نمایش درخواهد آمد. شکر کاپور سال گذشته عضو هیئت داوران جشنواره کن بود.

جایگاه فیلمسازان کره جنوبی در کن

سایت رسمی جشنواره کن اعلام کرد «بونگ جون هو» فیلمساز اهل کره جنوبی رئیس هیئت داوران بخش انتخاب بهترین فیلمبردار و همچنین رئیس هیئت داورانی خواهد بود که بهترین فیلم نخست یک کارگردان را انتخاب خواهد کرد.

همچنین «لی چانگ دونگ» رئیس بخش نقد هفته جشنواره کن خواهد بود. لی چانگ دونگ، وزیر فرهنگ پیشین کره جنوبی و از نویسندگان و فیلمنامه نویسان مشهور این کشور است.

XS
SM
MD
LG