لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۵۶

شب پایانی جشنواره جهانی فیلم کن


شب پایانی جشنواره جهانی فیلم کن
شب پایانی جشنواره جهانی فیلم کن

شصت و چهارمین دوره جشنواره جهانی فیلم کن یکشنبه شب با نمایش فیلم «محبوب» اثر «کریستف انووره» فیلمساز فرانسوی و معرفی برندگان نخل طلایی پایان می یابد.

کاترین دونوو ستاره سرشناس سینمای جهان با بازی در ملودرام «محبوب» شور و سرمستی اروپاییان رهیده از کابوس جنگ دوم در دهه شصت میلادی را از طریق یک داستان عاشقانه بازنمایی می کند.

کاترین دونوو که در این فیلم همراه با دختر واقعی اش کیارا ماسترویانی، حاصل دوران عشقی او با مارچلو ماسترویانی، نقش یک مادر و دختر را برعهده دارد، می گوید یکی از دشوارترین نقش هایش را در این فیلم برعهده گرفته بود؛ زیرا این مادر و دختر که برای سالیان دراز همدیگر را ندیده بودند، برای نخستین بار در کنار همدیگر در فیلم نقش واقعی خودشان را بازی کردند.

اما اعلام برندگان نخل طلایی بخش مسابقه از مهمترین رویدادهای شب پایانی جشنواره کن است. ربرت د نیرو، رئیس هیئت داوران این دوره از جشنواره کن همراه با گروه داوران امسال با دشواری غیرقابل پیش بینی ای روبرو هستند؛ زیرا به گفته مدیران جشنواره و منتقدان، امسال به دلیل حضور فیلم هایی که هرکدام به تنهایی شایسته دریافت جایزه اند، پربارترین دوره جشنواره کن بشمار می آید.

فیلمهایی همچون: «درخت زندگی» اثر ترانس مالیک، فیلمساز آمریکایی، «لو هاور» ساخته آکی کوریسماکی، فیلمساز فنلاندی، «هنرمند» ساخته هازاناویشس فیلمساز فرانسوی و «پوستی که در آن زندگی می کنیم» ساخته پدرو آلمودووار اسپانیایی بخت بیشتری برای دریافت جایزه اسطوره ای نخل طلایی کن دارند.

جشنواره امسال کن با حاشیه هایی پیش بینی نشده روبرو شد. زمانی که فون تریه فیلمساز دانمارکی به زبان آورد که «نازی» ست، شگفتی همگان را برانگیخته و جنجالی در کن برپا کرد. هرچند او بعدا گفت سخنش ناسنجیده بوده و همراهانش اعلام کردند او هرگز چنین باوری نداشته است، با این همه باعث اخراج او از جشنواره شد.

XS
SM
MD
LG