لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۹ مهر ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۵۰

جشنواره کن و خیزش های آزادیخواهانه خاورمیانه


جشنواره کن و خیزش های آزادیخواهانه خاورمیانه

شصت و چهارمین دوره جشنواره جهانی فیلم کن روز چهارشنبه یازدهم ماه مه برابر با بیست و یکم اردیبهشت با نمایش فیلم «نیمه شب در پاریس» ساخته وودی آلن گشایش و با فیلم رمانتیک فرانسوی زبان «معشوق» با بازی کاترین دونو پایان می یابد.

رابرت د نیرو بازیگر و تهیه کننده سرشناس سینمای هالیوود ریاست هیئت داوران این دوره از جشنواره کن را برعهده دارد. بیست فیلم از کارگردانان برجسته جهان از جمله نانی مورتی، تاکاشی میکی، ترنس مالیک، آکی کوریسماکی، ژان پیر داردن، پدرو آلمادوار، نوری بیگله سیلان در بخش مسابقه برای دریافت نخل طلایی به رقابت می پردازند. در این دوره از جشنواره کن زنان فیلمساز حضوری پررنگ دارند.

این بزرگترین جشنواره فیلم جهان شبی را میزبان فرهنگ و سینمای مصر است. مدیران جشنواره گفته اند در بزرگذاشت فرهنگ و سینمای تاثیرگذار مصر ده فیلم کوتاه از ده فیلمساز مصری در این جشنواره به نمایش درخواهد آمد.

در بزرگداشت خیزش های آزادیخواهانه خاورمیانه، مدیران جشنواره فیلم کن شماری از انقلابیون جنبش اخیر مصر را همراه با نویسندگان، بازیگران و فیلمسازان جوان این کشور به جشنواره دعوت کرده اند تا شب مصر با شکوه تمام برگزار شود. درآمد ناشی از این شب برای آموزش کودکان مصری هزینه خواهد شد.

دو فیلم «به امید دیدار» ساخته محمد رسول اف و «این یک فیلم نیست» ساخته مشترک جعفر پناهی و مجبتی میرتهماسب در بخش نگاه ویژه جشنواره به نمایش درخواهد آمد.

جعفر پناهی در نامه روز پنجشنبه خود به جشنواره کن نوشته است واقعیت زندگی و رویای سینما به ما امکان می دهد تا محدودیت های موجود را تحمل کنیم. مشکلات بخشی از داشته های ما به شمار می آیند. فهم این موضوع به ما کمک می کند تا امیدمان را حفظ کنیم.

«این یک فیلم نیست» ساخته مشترک مجتبی میرتهماسب و جعفر پناهی روایتگر یک روز زندگی جعفر پناهی است که طی آن چشم به راه حکم دادگاه است.

فیلم «به امید دیدار» ساخته محمد رسول اف نیز رویدادهای زندگی یک وکیل جوان دادگستری را به تصور کشیده که منتظر دریافت روادید برای خروج از کشور است.

XS
SM
MD
LG