لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۱۳

انقلابیون، نویسندگان و سینماگران مصر میهمان جشنواره فیلم کن


انقلابیون، نویسندگان و سینماگران مصر میهمان جشنواره فیلم کن
انقلابیون، نویسندگان و سینماگران مصر میهمان جشنواره فیلم کن

سایت رسمی جشنواره جهانی فیلم کن می گوید برای بزرگداشت فرهنگ و مردم مصر روز ۱۸ مه مراسم ویژه ای در جنب جشنواره برگزار خواهد شد.

در این شب و به دعوت مدیران جشنواره کن، وزیر فرهنگ مصر و همچنین سفیر این کشور در فرانسه به این جشنواره دعوت شده اند تا شبی را شاهد باشند که در آن ده فیلم کوتاه از ده فیلمساز مصری به نمایش درخواهد آمد.

شش نویسنده مصری قرار است از ادبیات غنی معاصر سرزمین شان سخن بگویند و بیست بازیگر سینمای این کشور نیز تجربه هنریشان را با مخاطبان در میان می نهند.

شماری از انقلابیون مصر، جوانانی که در به پیروزی رسیدن جنبش آزادیخواهی این کشور نقش داشته اند، نیز به جشنواره کن دعوت شده اند تا تجربه خود از روزهای پرتپش انقلاب اخیر را با سینماگران، و مخاطبان سینما در میان نهند.

مدیران جشنواره جهانی فیلم کن می گویند کلیه درآمد ناشی از مراسم شب فرهنگی مصر در جشنواره کن برای توسعه فرهنگی روستاهای مصر هزینه خواهد شد.

اما گفتنی ست جشنواره جهانی فیلم کن تنها یک جشنواره معمولی شناخته شده نیست. تلاش مقامات فرهنگی دولت فرانسه و مدیران جشنواره کن برآن بوده است تا این رویداد بزرگ فرهنگی یاری رسان اقتصاد و صنعت سینما و هنر نیز باشد.

جشنواره جهانی فیلم کن درواقع دو جشنواره است: یکی جشنواره فیلم های بلند و کوتاه که به رقابت برای دریافت نخل طلایی می پردازند و دیگری جشنواره فیلم های تجاری که برای گیشه ساخته شده اند. بازاریابی برای فیلم های تجاری شرکت تولیدکنندگان و پخش کنندگان فیلم از سراسر جهان را ضروری کرده است.

این ویژگی جشنواره کن امکان داده تا صنعت و هنر در کنار همدیگر پیش رفته، یاری رسان همدیگر باشند بی آن که یکی بخواهد آن دیگری را از دور خارج کند.

کارشناسان سینمایی می گویند جشنواره جهانی فیلم کن در واقع یک نمایشگاه بزرگ سینمایی صنعت فیلم در جهان است که تقریبا تهیه کنندگان و توزیع کنندگان فیلم از سراسر جهان در آن شرکت کرده و به خریدوفروش فیلم می پردازند.

XS
SM
MD
LG