لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۵۳

شبکه اینترنتی «نتفلیکس» هم مشتری فیلم جدید اصغر فرهادی شد


اصغر فرهادی به همراه پنه لوپه کروز یکی از دو بازیگر اصلی فیلم او
اصغر فرهادی به همراه پنه لوپه کروز یکی از دو بازیگر اصلی فیلم او

هفتاد و یکمین جشنواره سینمایی کن با اکران فیلم «همه می دانند» به کارگردانی اصغر فرهادی کارگردان نامدار ایرانی سه شنبه در این شهر ساحلی در جنوب فرانسه آغاز شد.

این نخستین باری است که این جشنواره سینمایی با اثری از یک کارگردان ایرانی افتتاح می شود، فیلمی به زبان اسپانیولی که در آن ستاره های بزرگی چون «خاویر باردم» و «پنه لوپه کروز» شرکت دارند.

به گزارش نشریه سینمایی «ورایتی» شبکه اینترنتی «نتفلیکس» نیز به جمع مشتریان این فیلم افزوده شده و سرگرم مذاکره برای خرید حق پخش جهانی «همه می دانند» است.

به نوشته ورایتی جایگاه اصغر فرهادی بعنوان برنده دو جایزه اسکار، زبان اسپانیولی فیلم و حضور ستاره هایی چون خاویر باردم و پنه لوپه کروز از جمله انگیزه های اصلی نتفلیکس برای ارائه این درخواست است.

«همه می دانند» پس از اکران نخست در جشنواره فیلم کن از چهارشنبه در سینماهای فرانسه به نمایش در می آید، در همین حال پخش کننده های دیگری به ویژه در آمریکا خواستار خرید حق پخش هستند و این فیلم مشتریان زیادی دارد.

سخنگوی نتفلیکس ضمن تأیید خبر مذاکره با اصغر فرهادی از تمایل این شرکت برای خرید سایر فیلمهای حاضر در جشنواره کن خبر داد، آثاری که هم در بخش رقابتی و هم در سایر قسمت های جانبی جشنواره اکران می شوند.

این در حالی است که در ماههای اخیر نتفلیکس و جشنواره کن درگیر مشکلات بسیاری بودند که بازتاب گسترده ای در نشریات هنری داشت.

ماه آوریل گذشته جشنواره کن اعلام کرد به فیلم های تولیدی نتفلیکس اجازه شرکت در بخش رقابتی جشنواره را نمی دهد چرا که این فیلمها پیش از پخش اینترنتی باید مدتی در سینماهای فرانسه اکران شوند.

بسیاری از فیلم های توزیع شده در شبکه اینترنتی نتفلیکس بدون اکران در سینما به نمایش در می آیند و همین موضوع باعث اعتراض اتحادیه سینماداران فرانسوی شده است.

نتفلیکس هم در اعتراض به این قانون تهدید کرد فیلم های خود را از تمامی بخش های جشنواره خارج می کند و علاقه ای به همکاری با فستیوال کن ندارد.

پس از کش و قوس های فراوان به نظر می رسد مذاکرات طرفین موفقیت آمیز بوده و نتفلیکس پذیرفته فیلم های حاضر در بخش رقابتی را پیش از توزیع اینترنتی، به صورت محدود در سینماهای فرانسه اکران کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG