لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۲۰

نخستین جشنواره فیلم کن: ۱۹۳۹ یا ۱۹۴۶؟


میشل مورگان، هنرپیشه فرانسوی در نخستین فستیوال فیلم کن با لباس شنا دیده می شود. سپتامبر۱۹۴۶
میشل مورگان، هنرپیشه فرانسوی در نخستین فستیوال فیلم کن با لباس شنا دیده می شود. سپتامبر۱۹۴۶

سابقه رسمی جشنواره فیلم کن نشان می دهد که این جشن پر زرق و برق سینما در سال ۱۹۴۶ آغاز به کار کرده است. پس چرا نشریه تایم در ژوئیه سال ۱۹۳۹ خبر داده بود که فستیوال در پاییز آن سال برگزار خواهد شد؟

برنامه آن قدر قطعی و روشن بود که تایم به خوانندگانش تاریخ های دقیق را هم داده بود. تایم در این باره نوشته بود:

«شش سال است که نمایشگاهی از سینمای جهان در فستیوال بین‌المللی فیلم در ونیز برگزار می شود . در این همایش سالانه که آخر تابستان برای انتخاب بهترین فیلم سال برگزار می شود، در گذشته فیلم هایی چون مردی از آران، آنا کارنینا، مایرلینگ، و کارناوال فلاندر، که مورد تحسین جهانیان قرار گرفته اند، انتخاب شده اند. اما دو سال پیش، موسولینی به حرفه سینما توجهی شخصی و سیاسی یافت، و سال گذشته صنایع سینمای بیرون از محور برلن - رم، نیروی تفکیک کنندگی آن را احساس کردند.

جایزه بهترین فیلم، یا جام موسولینی، به طور مشترک به فیلم های بازی های المپیک سال ۱۹۳۶ ساخته لنی ریفنشتال متعلق به حزب نازی ( فیلمی چهارساعته) و لوچانو سرای خلبان، ساخته گوفردو الساندرینی تعلق گرفت که درامی جذاب درباره نیروی هوایی ایتالیا بر فراز اتیوپی است. روبرتو روسلینی دستیار او در این فیلم بود. فیلم جهان پسند والت دیسنی، سفیدبرفی و هفت کوتوله تنها به گرفتن مدال فیلم های خارج از بخش مسابقه نائل آمد.

هفته گذشته، فرانسه، بریتانیا و آمریکا تصمیم گرفتند که ونیز را به گذشته بسپارند و بنا به گزارش ها قرار است از امسال در شهر کن فرانسه، از ۳-۷ سپتامبر یک فستیوال بین المللی فیلم جدید برگزار کنند.»

البته فستیوال کن سپتامبر ۱۹۳۹ هرگز برگزار نشد. و با توجه به دلایلی که برای افتتاح این فستیوال آمده، علت لغو آن را می توان حدس زد. جنگ جهانی دوم سبب شد که هر اقدامی که برای فستیوال فیلم ونیز رقیبی بتراشد، منتفی شود و به این ترتیب، برگزاری فستیوال فیلم کن تا پایان جنگ به تاخیر افتاد. این فستیوال نخستین بار در سال ۱۹۴۶ برگزار شد. از پوستری که برای این فستیوال ساخته شده بود برمی آید که قرار بوده است این جشنواره ضیافتی شادمانه باشد.

XS
SM
MD
LG