لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ مهر ۱۴۰۲ ایران ۰۷:۲۱

ژولیت بینوش، برنده بهترین بازیگر زن جشنواره کن خواستار آزادی بی قید و شرط جعفر پناهی از زندان اوین شد


ژولیت بینوش، برنده بهترین بازیگر زن جشنواره کن خواستار آزادی بی قید و شرط جعفر پناهی از زندان اوین شد

یکشنبه شب، ٢٣ مه جایزه بزرگ نخل طلائی فستیوال بین المللی کن ازمیان ١٩ فیلم در بخش رقابت های اصلی به فیلم تایلندی «عمو بونمی» درباره مردی که در روزهای آخر زندگی با ارواح گذشتگان خود روبرو می شود ساخته «آرپیچات‌پونگ ویراستاکول» کارگران جوان تایلندی اهدا شد و خاویه باردم بازیگر اسپانیائی و الیو جرمانو بازیگر ایتالیایی به طور مشترک و ژولیت بینوش جوایز بهترین بازیگران مرد و زن شصت و سومین جشنواره سینمایی «کن» را از آن خود ساختند.

ژولیت بینوش که پیش از این نیز به خاطر بازی درفیلم «بیمار انگلیسی» جایزه اسکار را دریافت کرده است، این بار به خاطر بازی درنقش اول فیلم تازه عباس کیارستمی، کارگردان ایرانی به نام «رونوشت برابر اصل» که محصول مشترک فرانسه و ایتالیاست به دریافت این جایزه نائل شد.

بینوش هنگام دریافت نخل طلائی جشنواره سینمایی «کن» ضمن ایراد سخنانی خواستار آزادی جعفرپناهی از زندان شد. پناهی، کارگردان برنده جایزه نخل طلائی که قرار بود به عنوان یکی از ٩ عضو هیئت داوران جشنواره امسال درجمع شرکت کنندگان حضور داشته باشد از چندی پیش به خاطر ساختن فیلم مستندی درباره وقایع و رویدادهای پس از انتخابات خرداد سال گذشته در ایران در زندان اوین به سر می برد.

ژولیت بینوش درحالی که پلاکی که نام جعفرپناهی با رنگ طلائی روی آن نقش بسته بود را دردست می فشرد به حاضران گفت:«امیدوارم این کارگردان دربند بتواند سال دیگر شخصا در این جشنواره حضور پیدا کند. خیلی سخت است هنگامی که شما یک هنرمند متفکر و یک روشنفکرهستید و می دانید که کشورشما به شما نیاز دارد.»

خاویه باردم، بازیگری که برای بازی در فیلم «هیچ سرزمینی برای مردان کهنسال» ساخته برادران کوهن توانست جایزه اسکار بهترین بازیگر نقش مکمل مرد را به دست آورد امسال یکی از دوبرنده جایزه نخل طلائی برای مقام بهترین بازیگر مرد سال جشنواره کن بود. باردم به خاطر بازی دراثر تازه «الکساندرو گانزالس ایناریتوس» به نام «زیبا» که داستان غم انگیزمردی بیمار و درحال مرگی است که برای به دست آوردن پول برای حمایت از خانواده فقیر خود به هرکار خطایی دست می زند برنده این جایزه شد و آن را مشترکا با بازیگر ایتالیائی – الیو جرمانو- دریافت کرد. جرمانو درفیلم تازه ای از «دانیل لوچتی» به نام «زندگی ما» ایفای نقش کرده است که آن هم درامی دردناک است درباره پدری که درشرایط اقتصادی ناهمگون در تلاش معاش است.

خاویه باردم درکنفرانس مطبوعاتی پس از دریافت جایزه خود گفت:«من خوشحالی که این جایزه را با الیو جرمانو شریک شده ام. این فکر خوبی است چون به این صورت افراد کمتری در این نوع رقابت ها بازنده می شوند!»

باردم گفت:«من خودم در همین فستیوال به عنوان یکی از اعضای هیئت داوران حضور داشته ام و می دانم که چقدر مشکل است میان این همه فیلم و بازی های خوب یکی را انتخاب کردن. از این گذشته باید درنظر داشته باشیم که این انتخاب ها درواقع از دیدگاه ونقطه نظر ٩ نفر اعضای هیئت داوران هستند و بس.»

جایزه بزرگ هیئت داوران جشنواره، که امسال به ریاست تیم برتن تشکیل شده بود، به فیلم فرانسوی "از انسان‌ها و خدایان" ساخته زاویه بووآ تعلق گرفت، که داستان دردناک و واقعی کشته شدن ۸ راهب بی‌گناه به دست اسلامگرایان افراطی در سال ۱۹۹۶است.

«متیو آمالریک» برای فیلم "در سفر" جایزه بهترین کارگردانی را دریافت کرد و لی چانگ دونگ فیلمساز کره جنوبی جایزه بهترین فیلمنامه را برای فیلم « یک قطعه شعر» به دست آورد.

جايزه اصلی بخش «نوعی نگاه» که شنبه شب به برندگان آن اهدا شد به فيلم «هاهاها» ساخته هونگ سانگسو فیلمساز اهل کره جنوبی تعلق گرفت.

اين فيلم داستان يک فيلمساز کره ای است که می خواهد از سئول به کانادا برود اما قبل از عزيمت با يکی از دوستانش که منتقد فيلم است ملاقات می کند. بعد از مدتی دو دوست درمی يابند که هر دو در يک زمان و در يک جا در يک شهر کوچک و ساحلی اقامت داشته و با افراد مشترکی در تماس بوده اند. آنها بدون آگاهی از وضعيت همديگر، خاطرات مشترکی را تجربه کرده بودند.

فيلم داستان عجيب آنجليکا، ساخته فيلمساز کهنه کار پرتغالی مانوئل دو اليويرا، که مورد توجه بسياری از منتقدان قرار گرفت، جايزه ای کسب نکرد و تنها از آن تقدير شد. فیلم «رونوشت برابر اصل» کیارستمی هم با عکس العمل های دوگانه روبرو شد وهنگام نمایش نیمی از تماشاگران از آن استقبال کرده و نیمی دیگر به شیوه رایج جشنواره «کن» آن را هو کردند.

جايزه ويژه هيئت داوران اين بخش به فيلم اکتبر ساخته دو برادر فيلمساز پرويی به نام دنيل و ديه گو وگا اهدا شد.

فيلم سوسياليسم اثر پسا مدرنیستی ژان لوک گدار سينماگر برجسته و ٨٠ ساله موج نوی فرانسه که در اين بخش شرکت داشت، همان گونه که انتظار می رفت مورد توجه اعضای هيئت داوران قرار نگرفت.

جشنواره کن امسال هرچند گروهی از نام‌های برجسته جهان سینما را گرد هم آورد اما در مجموع جشنواره درخشان و موفقی نبود.

از بریتانیا دو فیلمساز نامی در بخش مسابقه شرکت داشتند: مایک لی و کن لوچ. مایک لی سینماگر مؤلف انگلیسی که با سبکی واقع‌گرا و عاطفی، یکی از شاخص‌ترین سینماگران اروپای امروز به شمار می‌رود. او در سال ۱۹۹۶ با فیلم زیبای "رازها و دروغ‌ها" برنده نخل طلایی شد.

مایک لی با فیلم "سالی دیگر" به فستیوال کن برگشته بود. این فیلم کمدی سياهی است که زندگی روزمره يک زن و شوهر ميانسال را روایت می‌کند. آنها زندگی یکنواختی دارند، اما در پیوند با دوستان و آشنایان خود، در معرض سختی‌‌ها و نابسامانی‌های اجتماعی قرار می‌گیرند.

مايک لی در "سالی دیگر" در قالب درامی ساده و انسانی، یک بار دیگر همدردی خود را با مردم ساده و فرودست نشان داده است. فیلم با دیالوگ‌ها گیرا، تنش‌های عاطفی و بازی‌های درخشان فضایی مؤثر خلق کرده است.

XS
SM
MD
LG