لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۰۹

کانادا: حکومت ایران تهدید جدی برای صلح و امنیت جهانی و منطقه است


کانادا: حکومت ایران تهدید جدی برای صلح و امنیت جهانی و منطقه است
کانادا: حکومت ایران تهدید جدی برای صلح و امنیت جهانی و منطقه است

کانادا نسبت به گزارش اخیر «آژانس بین المللی انرژی اتمی» در مورد فعالیت های هسته ای ایران ابراز نگرانی شدید کرده و اقدامات مقامات جمهوری اسلامی را تهدید جدی برای صلح و امنیت منطقه و جهان خوانده است.

همزمان با انتشار گزارش دبیر کل «آژانس بین المللی انرژی اتمی» کانادا اقدامات اخیر حکومت ایران را عمیقاً نگران کننده خوانده است.

جان برد، وزیر امور خارجه دولت محافظه کار کانادا روز چهارشنبه ( ۱۸ آبان ) با انتشار بیانیه ای نوشته است «رهبران کنونی ایران به طور مدام تعهدات بین المللی خود را نادیده می انگارند و ... اطلاعاتی که در گزارش «آژانس بین المللی انرژی اتمی» منتشر شده فقط یکی از نگران های شدید و عمیق دولت ما در قبال حکومت جمهوری اسلامی ایران است».

وزیر امور خارجه کانادا تاکید کرده است آن ها ( مقامات تهران ) فعالیت های اتمی خود را به صورت مبهم و در هاله ای از تاریکی انجام داده اند و از تلاش های بین المللی به هدف اثبات ادعاهای این کشور ممانعت به عمل آورده اند.

در شرایطی که طی سال های اخیر کانادا به کرات از نقض گسترده حقوق بشر در ایران انتقاد کرده و از مقامات جمهوری اسلامی خواسته است تا به حقوق اقلیت های قومی، مذهبی، نژادی و زنان این کشور احترام بگذارند، آقای برد تاکید کرده است مقامات تهران به «ارتقای عدم تساحل و مدارای مذهبی، نقض حقوق شهروندان خود و تضعیف امنیت منطقه ای و بین المللی ادامه می دهند».

وزیر امور خارجه دولت محافظه کار کانادا با اشاره با این که گزارش «آژانس بین المللی انرژی اتمی» یک سند خصوصی این نهاد بین المللی است، بر مراتب احترام و اعتماد کشورش به رعایت حریم این آژانس تاکید کرده است.

وی در پایان بیانیه روز چهارشنبه افزوده است «کانادا برای اتخاذ اقدام لازم به هدف متوقف کردن ایران در توسعه برنامه اتمی این کشور به همکاری با متحدان هم فکر خود ادامه خواهد داد و ما کشورهای دیگر را برای پیوستن به این تلاش ترغیب می کنیم».

تحلیل گران و ناظران سیاسی مناسبات تهران و اتاوا بر این باورند اگر کشمکش میان ایران و قدرت های غربی از جنگ لفظی فراتر رود، کانادا نیز در حمله نظامی علیه ایران شرکت کند.

وزیر امور خارجه کانادا در پایان تاکیده کرده است پرسش کنونی این نیست که آیا کانادا تصمیم دارد به این گزارش واکنش نشان دهد یا خیر، بلکه تمرکز اتاوا بر شدت و حدت آن خواهد بود.

XS
SM
MD
LG