لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۵۲

سرطان، پرهزینه ترین بیماری جهان


سرطان، پرهزینه ترین بیماری جهان
سرطان، پرهزینه ترین بیماری جهان

«انجمن سرطان آمریکا» این بیماری را پرهزینه ترین بیماری مرگبار جهان اعلام کرده است.

براساس اطلاعاتی که «انجمن سرطان آمریکا» در گزارش جدید خود در «کنگره جهانی سرطان» در چین ارائه کرد، هزینه های اقتصادی و مرگ و میر ناشی از سرطان بیش از بیماری ایدز، مالاریا، آنفولانزا و دیگر بیماری های عفونی ست.

پژوهشگران این انجمن با استفاده از گزارش های آمار از کار افتادگی، مرگ و میر و نیز داده های اقتصادی «بانک جهانی»، تاثیر بیماری سرطان بر طول عمر افراد و بهره وری آن ها را مورد ارزیابی قرار داده اند.

بیماری سرطان در سال ٢٠٠٨، ٨٩۵ میلیارد دلار برای ایالات متحده هزینه در برداشته است. این رقم معادل یک و نیم درصد تولید ناخالص داخلی سراسر جهان است.

«سازمان بهداشت جهانی» پیش بینی کرده است که آمار مرگ و میر ناشی از بیماری سرطان در طی سال جاری، از تلفات ناشی از بیماری های قلبی که همواره علت اصلی مرگ و میر مردم جهان بوده است، فراتر خواهد رفت. هزینه ای که طی سال جاری صرف پیامدهای ناشی از بیماری های قلبی شده، ٧۵٣ میلیارد دلار بوده است.

در سال ٢٠٠٨، ۷/۶ میلیون نفر در سراسر جهان جان خود را بر اثر ابتلا به سرطان از دست دادند و هر سال حدود ۱۲/۴ میلیون مورد جدید این بیماری تشخیص داده می شود.

بر اساس گزارش «انجمن سرطان آمریکا»، سرطان ریه و نارسایی های جسمی ناشی از سرطان های مشابه ١٨٠ میلیارد دلار هزینه در برداشته اند.

افراد سیگاری پانزده سال زودتر از افراد غیر سیگاری جان خود را ازدست می دهند.

راشل ناگنت، پژوهشگر «مرکز توسعه جهانی»، گروه تحقیقات و سیاستگزاری مستقر در واشنگتن می گوید بیماری های مزمن همچون سرطان، عامل بیش از شصت درصد مرگ و میر در سراسر جهان است، اما کمتر از سه درصد بودجه دولتی و خصوصی صرف بهداشت جهانی می شود.

اوتیس براولی، رییس دپارتمان انجمن سرطان می گوید نباید بودجه مبارزه با بیماری های واگیردار را کاهش دهیم، اما میزان هزینه هایی که صرف درمان سرطان می شود بسیار بیشتر از تاثیر آن است.

مصرف دخانیات و چاقی مفرط از جمله عوامل عمده ای هستند که آمار ابتلای افراد به این بیماری را به طور چشمگیری افزایش داده است.

XS
SM
MD
LG