لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۱۶

درخواست سناتورهای کانادا برای آزادی ۲۵ زندانی سیاسی در ایران


درخواست سناتورهای کانادا برای آزادی ۲۵ زندانی سیاسی در ایران
درخواست سناتورهای کانادا برای آزادی ۲۵ زندانی سیاسی در ایران

بیست و پنج سناتور کانادایی روز سه شنبه ۱۸ بهمن خواستار آزادی فوری ۲۵ زندانی سیاسی از زندان های ایران شده اند.

نام سعید ملک پور، جوان ایرانی مقیم کانادا که به اتهام طراحی یک تارنمای «غیراخلاقی» به «فساد فی الارض» متهم و به اعدام محکوم شده است، نیز در جزء اسامی هستند که سناتورهای کانادایی خواستار آزادی فوری آن ها شده اند.

بنا به گزارش خبرگزاری رسمی کانادا، سناتور لیندا فرام گفته است بازداشت و اعدام زندانیان سیاسی در ایران، به ویژه ایرانیان مقیم کانادا، غیرقانونی وغیرقابل پذیرش است.

سناتور فرام در صحن سنای کانادا گفت: «در مقام یکی از اعضای سنای کانادا، نقض آشکار و فاحش حقوق بشر از سوی حکومت ایران را محکوم می کنم و خواهان آزادی فوری زندانیانی هستم که به طور غیرقانونی بازداشت شده اند. کانادا در مورد این مسائل سکوت اختیار نخواهد کرد.»

براساس گزارش این خبرگزاری، هر یک از ۲۵ سناتور مجلس سنای کانادا در مورد پرونده یکی از زندانیان سیاسی در ایران سخنرانی ایراد کردند.

علی داد مافی نظام، سخنگوی «کنگره ایرانیان کانادا» به این خبرگزاری گفته است که اعضای جامعه ایرانیان مقیم کانادا از واکنش سناتورها نسبت به وضعیت زندانیان سیاسی در ایران و درخواست کمک برای نجات آن ها خشنود هستند.

آقای مافی نظام گفته است بعید به نظر می رسد که سخنرانی سناتورهای کانادا تاثیری بر عملکرد حکومت ایران داشته باشد، اما اعزام گروهی از نمایندگان پارلمان کانادا به ایران برای برقراری ارتباط و گفتگو با دولتمردان کشور راهبرد موثرتری خواهد بود تا وضعیت زندانیان سیاسی را مستقیماً با تصمیم گیرندگان ایرانی مطرح کنند.

علی داد مافی نظام افزوده است ایرانیان مقیم کانادا به طور فزاینده ای از بازگشت به ایران و احتمال بازداشت خودسرانه و اتهامات بی اساس مقامات حکومت ایران علیه خود نگران هستند.

طی دهه گذشته مناسبات سیاسی و اقتصادی تهران و اتاوا به محدودترین سطح ممکن کاهش یافته است. کانادا، همگام با دیگر کشورهای غربی به هدف توقف توسعه برنامه هسته ای ایران تحریم های اقتصادی شدیدی را علیه این کشور اعمال کرده است.

XS
SM
MD
LG