لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۰۶

نخست وزیر کانادا: مقامات ایران در مورد اهداف خود برای توسعه برنامه اتمی دروغ می گویند


نخست وزیر کانادا: مقامات ایران در مورد اهداف خود برای توسعه برنامه اتمی دروغ می گویند
نخست وزیر کانادا: مقامات ایران در مورد اهداف خود برای توسعه برنامه اتمی دروغ می گویند

در شرایطی که فشارهای بین المللی بر ایران و برنامه هسته ای این کشور به طور بی سابقه ای افزایش پیدا کرده اند، نخست وزیر کانادا ابراز اطمینان کرده است مقامات جمهوری اسلامی در پی دستیابی به جنگ افزار اتمی هستند.

استفان هارپر، نخست وزیر دولت فدرال کانادا در مصاحبه روز دوشنبه ١٦ دی ماه خود به «سی بی سی»، تلویزیون دولتی کشور گفت «تردیدی نیست که ایران در تلاش است سلاح های اتمی بسازد».

نخست وزیر کانادا ضمن ابراز هراس از (عملکرد) ایران تاکید کرده است «این ها آدم هایی با دیدگاه های عقیدتی خاص و یک جهان بینی مذهبی افراطی و متعصبانه هستند و گفته های آنها این پیام را به من ارسال می کند که اگر آنها (مقامات جمهوری اسلامی) بهره گیری از سلاح های اتمی را ابزاری برای دستیابی به اهداف سیاسی و مذهبی خود مفید ارزیابی کنند، لحظه ای در استفاده از آن تردید به دل راه نمی دهند.

آقای هارپر در این مصاحبه خاطرنشان کرده است که رهبران جهان با دستیابی به شواهد و مدارک مهم، به طور فزاینده ای بر باره این موضوع اتفاق نظر دارند که ایران پس از تولید و توانایی بهره گیری از سلاح های اتمی در استفاده از این جنگ افزارها تردید به خود راه نخواهد داد.

نخست وزیر محافظه کار کانادا به این امر که تحریم های کنونی برای متقاعد کردن ایران به توقف برنامه های اتمی این کشور موثر نبوده اند، اذعان کرده و گفته است جهان هنوز برای یافتن راهکار نهایی برای این مشکل مطمئن نیست.

او افزوده است هر کشوری که در مورد اعمال تحریم ها توافق دارد، به نوعی آن ها را علیه تهران اعمال کرده است، اما یافتن پاسخ برای پرسش هایی که فراتر از اعمال تحریم ها مطرح می شوند، آسان نیستند.

نخست وزیر کانادا تصریح کرده است «در مورد گزینه نظامی صحبت شده است، پرزیدنت اوباما گفته است همه گزینه ها در دست بررسی هستند و من می توانم به طور قطع تاکید کنم که ما در مورد همه این راهکارها گفتگو کرده ایم، اما در نهایت برای حل و فصل این مسئله هنوز هیچ اتفاق نظری کسب نشده است ».

نخست وزیر کانادا در بخش دیگری از مصاحبه خود با تلویزیون دولتی کشورش گفته است «من تا جایی که توانسته ام به کشورهای دیگر هشدار داده ام، موضع کانادا در رویارویی با ایران این است که ما باید با متحدان خود همکاری کنیم.

وی در ادامه این گفتگو ضمن اشاره به ادعای تهران در مورد صلح آمیز بودن برنامه های هسته ای این کشور گفت «به طور قطع تردیدی نیست که مقامات تهران دروغ می گویند و در واقع در صدد ساخت بمب اتمی هستند».

اظهارات نخست وزیر کانادا در بحبوحه فشارهای مضاعف بر مقامات تهران برای توقف بلندپروازی های اتمی این کشور و نیز اعمال تحریم های سیاسی و اقتصادی شدید کشورهای غربی علیه ایران مطرح شده اند.

XS
SM
MD
LG