لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۲۷

کانادا خواهان آزادی حمید قاسمی شال شد


نمایندگان پارلمان کانادا از دولت جمهوری اسلامی ایران خواسته اند تا حمید قاسمی شال، شهروند ایرانی مقیم کانادا که به اعدام محکوم شده است را آزاد کند.

حمید قاسمی شال ۴۲ ساله که شهروند کانادا است، در سال ۲۰۰۸ و به هنگام بازگشت به ایران بازداشت شد. او در سال ۲۰۰۹ به اتهام جاسوسی به اعدام محکوم شد. دیوان بدوی درخواست تجدیدنظر در این حکم را رد کرد.

نمایندگان پارلمان کانادا در یادداشتی که با اکثریت آرا تصویب شد، از دولت جمهوری اسلامی ایران خواسته اند تا حمید قاسمی شال را به دلایل بشردوستانه عفو و آزاد کنند تا او بتواند به کانادا و به آغوش همسر و خانواده اش بازگردد.

بنا به گزارش سی بی سی، تلویزیون دولتی کانادا آنتونلا مگا، همسر کانادایی این ایرانی محکوم به اعدام قصد دارد به هدف تلاش برای نجات همسرش طی هفته های آینده به ایران سفر کند. با وجودی که هنوز روشن نیست خانم مگا اجازه ملاقات با همسرش در زندان اوین را داشته باشد، اما ظاهراً مقامات سفارت ایران در اتاوا به وی توصیه کرده اند سفر او به تهران «مفید» خواهد بود.

در شرایطی که گزارش هایی مبنی بر ابلاغ حکم اعدام حمید قاسمی شال به وی در زندان اوین در تهران منتشر شده اند، وزیر امور خارجه کانادا در بیانیه خود مصرانه از مقامات دولت جمهوری اسلامی ایران خواسته است تا این شهروند کانادایی ایرانی تبار را به دلایل بشردوستانه مشمول عفو قرار دهند.

نمایندگان پارلمان کانادا مصرانه از ایران خواسته اند تا رفتار خود را تغییر دهد و به تعهدات بین المللی خود در زمینه حقوق بشر عمل کند.

بیانیه نمایندگان پارلمان جدی ترین و صریح الهجه ترین درخواست اتاوا از تهران برای عفو یکی از شهروندان ایرانی متهم به مرگ بوده است.

رسانه های کانادا گزارش داده اند که نمایندگان پارلمان در اتاوا از درخواست دولت فدرال از ایران برای عفو حمید قاسمی شال ابراز خشنودی کرده اند.

جان برد، وزیر امور خارجه دولت فدرال کانادا ماه گذشته از وجود شواهدی مبنی بر احتمال اعدام قریب الوقوع آقای قاسمی شال در زندان اوین ابراز نگرانی عمیق کرده بود.

سعید ملک پور دیگر جوان ایرانی مقیم کانادا نیز در زندان اوین در ایران به اعدام محکوم شده است. آقای ملک پور به طراحی یک تارنمای غیراخلاقی و فساد فی الارض
XS
SM
MD
LG