لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۳۱

احضار کاردار سفارت کانادا در تهران در اعتراض به قتل نوجوان ایرانی در اتاوا


احضار کاردار سفارت کانادا در تهران در اعتراض به قتل نوجوان ایرانی در اتاوا
احضار کاردار سفارت کانادا در تهران در اعتراض به قتل نوجوان ایرانی در اتاوا

وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی روز یکشنبه ( ١٢ دسامبر) در اعتراض به قتل یک نوجوان ایرانی مقیم اتاوا، کاردار سفارت کانادا در تهران را به این وزارتخانه احضار کرد.

به گزارش ایرنا، خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی، یزدان غیاث وند، نوجوان ایرانی مقیم اتاوا، پایتخت کانادا روز ٦ دسامبر در ناحیه سینه مورد اصابت گلوله قرار گرفت. بنا به گفته شاهدان، پیکر تیرخورده وی از یک خودرو به خیابانی در اتاوا انداخته شده بود. وی پس از انتقال به بیمارستان جان باخت.

پلیس کانادا سه مرد را در ارتباط با این قتل بازداشت کرده و گفته است با وجودی که به نظر می رسد این قتل با گروه های مافیایی ارتباطی ندارد، اما تحقیقات در مورد این پرونده ادامه خواهد داشت. مقامات همچنین از مردم خواسته اند تا اطلاعات خود در مورد این قتل را در اختیار پلیس قرار دهند.

ایسنا گزارش داده است وزارت امور خارجه ایران اعتراض خود را درباره قتل یک شهروند ایرانی در کانادا ابراز کرده و خواستار انجام تحقیقات سریع در این زمینه شده است.

روزنامه انگلیسی زبان تهران تایمز روز یکشنبه گزارش داد رامین مهمان پرست، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران از دولت کانادا خواسته است تا قاتلان یزدان غیاث وند، نوجوان ایرانی مقیم این کشور را محاکمه و مجازات کند.

بنا به گزارش رسانه های ایران، سخنگوی وزارت خارجه با انتقاد از عملکرد دولت کانادا در پیگیری قتل دو ایرانی در این کشور در خصوص کشته شدن یک ایرانی دیگر در اتاوا گفته است «سفارت ایران با ارسال یادداشت رسمی به وزارت امورخارجه کانادا خواهان تعقیب و مجازات متهمان شده است».

رامین مهمان پرست ضمن انتقاد از عملکرد کانادا در این مورد گفته است: «دولت کانادا ملزم است تا در مورد قتل یک نوجوان ایرانی به ضرب گلوله تحقیق کند و مسئولان این اقدام جنایت آمیز را مجازات کند. آن ها ( مقامات اتاوا ) باید وظایف خود را انجام دهند.»

آقای مهمانپرست افزوده است: «قتل این نوجوان ایرانی نشان داد هشدار قبلی وزارت امورخارجه مبنی بر کاهش ضریب امنیت در کانادا به هموطنان علاقه مند به سفر به این کشور، دقیق بوده است و متاسفانه پلیس و سایر مراجع مسئول کانادایی در دو مورد قبلی قتل شهروندان ایرانی وظایف حرفه ای خود را به خوبی انجام نداده اند».

«سی بی سی»، تلویزیون دولتی کانادا یکشنبه شب به نقل از یک سخنگوی وزارت امور خارجه دولت فدرال گزارش داد این وزارت خانه، گزارش های منتشر شده در مورد قتل این جوان ایرانی را مورد بررسی قرار خواهد. وی توضیح بیشتری در این زمینه نداده است.

XS
SM
MD
LG