لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ آذر ۱۴۰۱ ایران ۰۷:۳۵

موضعگیری بی سابقه و شدیداللحن کانادا درقبال طرح توسعه شهرک سازی اسرائیل


.

رسانه های کانادا گزارش داده اند اتاوا موضع سخت گیرانه تری در قبال اقدام اسرائیل در احداث شهرک های یهودی نشین جدید درشرق اورشلیم اتخاذ خواهد کرد.

بنا به گزارش روزنامه تورنتو سان، کانادا که دراواخر ماه جاری میزبان اجلاس بین المللی وزاری امور خارجه هشت کشورصنعتی جهان خواهد بود، قصد دارد طرح اسرائیل برای توسعه شهرک های یهودی نشین را مورد بررسی قرار دهد.

لارنس کانن، وزیر امورخارجه دولت فدرال کانادا گفته است اتاوا قویاً به استقرار و همزیستی دو کشور مستقل اسرائیلی و فلسطینی در کنار هم، باور دارد و با طرح توسعه اسرائیل مخالف است.

وزیر خارجه کانادا، روز ۱۶ مارس در جلسه امور خارجه مجلس عوام کشور گفت: «این اقدام اسرائیل با قوانین بین المللی مغایر است و آن را محکوم می کنیم. رخدادهایی که در این منطقه به وقوع می پیوندد، ما را عمیقاً نگران کرده است».

روزنامه «گلوب اند میل» اظهارات اخیر وزیر امور خارجه دولت محافظه کار کانادا مبنی بر محکومیت طرح ساخت ۱۶۰۰ آپارتمان جدید در شهرک های یهودی نشین در شرق اورشلیم را شدیداللحن ترین ادبیات یک وزیر دولت کانادا علیه اسرائیل خوانده و آن را در تاریخ مناسبات دو کشور بی نظیر نامیده است.

آقای کانن دراین جلسه گفته است دولت کانادا درحال بررسی این موضوع با کشورهای هم فکر کاناداست و گفت و گو با رهبران عرب و اسرائیل را آغاز کرده و مصرانه از آن ها خواسته است تا به گفتگوهای صلح سرعت بخشند.

خبرگزاری رسمی کانادا به نقل از سخنگوی نخست وزیر دولت محافظه کار گزارش داده است استفان هارپر روز ۱۵ مارس با بنیامین نتانیاهو، نخست وزیراسرائیل گفتگو کرده و نسبت به خواست خود مبنی بر بازگشت طرفین بر سر میز مذاکرات با هدف از سرگیری مذاکرات صلح خاورمیانه ابراز تمایل کرده است.

کانادا که همواره خود را دوست و متحد نزدیک اسرائیل قلمداد می کند، درگذشته به اتخاذ موضع جانبدارانه در حمایت از اسرائیل متهم شده است.

وزارت امورخارجه کانادا هفته گذشته نیز با انتشار بیانیه شدید اللحنی اقدام اسرائیل برای ساخت و ساز شهرک های یهودی نشین را محکوم کرده بود.

وزیر امورخارجه کانادا گفته است علاوه بر بحران خاورمیانه، خلع سلاح هسته ای و منع گسترش سلاح های کشتار جمعی، راهکارهای پیش رو برای توقف برنامه غنی سازی اورانیوم جمهوری اسلامی ایران و نیز مسائل کلیدی امنیتی در افغانستان و پاکستان محور مذاکرات اجلاس وزیران خارجه هشت کشور صنعتی جهان است که اواخر ماه جاری میلادی در کانادا برگزار خواهد شد.

XS
SM
MD
LG