لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۳۴

احتمال شرکت کانادا در عملیات نظامی علیه ایران


احتمال شرکت کانادا در عملیات نظامی علیه ایران
احتمال شرکت کانادا در عملیات نظامی علیه ایران

تحلیل گران بر این باورند اگر کشمکش میان ایران و قدرت های غربی از جنگ لفظی فراتر رود، کانادا نیز در حمله نظامی علیه ایران شرکت خواهد کرد.

هوشنگ حسن یاری، کارشناس مسایل نظامی و راهبردی در کالج سلطنتی نظامی کانادا می گوید با توجه به گزارش جدید آژانس بین المللی انرژی اتمی سازمان ملل متحد که احتمالا دایر بر توانایی تهران در ساخت جنگ افزار های اتمی است، اوضاع می تواند بسیار وخیم شود.

این استاد روابط بین الملل می افزاید: «اگر گزینه نظامی به عنوان تنها راه حل انتخاب شود، کانادا به احتمال زیاد در کنار ایالات متحده و دیگر متحدانش قرار می گیرد و در صورتی که تصمیم بر اعمال تحریم های بیشتر شود، کانادا در این کارزار هم شرکت خواهد کرد.»

آژانس بین المللی انرژی اتمی در گزارشی که به زودی در اختیار افکار عمومی قرار خواهد گرفت شواهدی ارایه کرده است که برنامه هسته ای تهران نه به منظور تولید انرژی بلکه برای تولید سلاح است. ایران این اتهامات را به طور جدی رد می کند.

این گزارش در زمانی منتشر می شود که اسراییل، ایالات متحده، فرانسه و بریتانیا برای هدف قرار دادن سایت های اتمی ایران گمانه زنی می کنند.

از سال ۲۰۰۶ تا کنون، شورای امنیت سازمان ملل متحد طی چهار دوره تحریم های سختگیرانه تری را علیه جمهوری اسلامی وضع کرده است.

قدرت های غربی در تلاش هستند که با وضع تحریم های شدیدتر در شورای امنیت سازمان ملل متحد، صنایع نفت و گاز و بانک مرکزی ایران را هدف قرار دهند.

به نظر می رسد که روسیه و چین، متحدان ایران وضع این تحریم ها را وتو کنند.

حسن یاری بر این باور است که اگر غرب نتواند چین و روسیه را در زمینه مسایل ایران با خود همراه کند، استفاده از گزینه نظامی چندان دور از ذهن نخواهد بود. وی می گوید: «برای این که این تحریم ها موثر واقع شوند، غرب به حمایت این کشورها نیاز دارد.»

در بیانیه ای که در روز دوشنبه ۱۶ آبان منتشر شد، جان برد، وزیر امور خارجه کانادا اعلام کرد این کشور قبل از مطالعه گزارش آژانس انرژی اتمی سازمان ملل متحد هیچ اظهار نظری نخواهد کرد.

وزیر امور خارجه کانادا پیش از این، ایران را بزرگترین خطر برای منطقه و صلح جهانی خوانده بود.

XS
SM
MD
LG