لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۳۰

ابراز نگرانی کانادا از احتمال صدور حکم اعدام برای یک ایرانی متهم به ارتداد


ابراز نگرانی کانادا از احتمال صدور حکم اعدام برای یک ایرانی متهم به ارتداد
ابراز نگرانی کانادا از احتمال صدور حکم اعدام برای یک ایرانی متهم به ارتداد

کانادا احتمال صدور حکم اعدام برای یک ایرانی مسیحی متهم به ارتداد را تقبیح کرد.

جان برد، وزیر امور خارجه دولت فدرال کانادا نسبت به گزارش هایی مبنی بر احتمال تصمیم قوه قضاییه جمهوری اسلامی برای صدور حکم اعدام برای یوسف نادرخانی، تبعه ایرانی مسیحی ابراز نگرانی کرد.

بنا به گزارش رسانه ها، یوسف نادرخانی ۳۲ ساله در سن نوزده سالگی از اسلام به مسیحیت گروید و پیشوای روحانی «کلیسای ایران» در رشت شد. مقامات ایران وی را به دلیل روی گرداندن از اسلام و تغییر مذهب به مسیحیت، به ارتداد محکوم کردند.

خبرگزاری فرانسه هفته گذشته به نقل از محمد علی دادخواه، وکیل آقای نادرخوانی گزارش داده بود که دیوان عالی حکم اعدام این جوان ایرانی را لغو کرده و از وی خواسته است تا ابراز ندامت کند. براساس این گزارش، پرونده وی هم اکنون به دادگاه رشت ارجاع شده است.

وزیر امور خارجه کانادا روز پنج شنبه ۱۶ تیر (۷ ژوئن ) با انتشار بیانیه ای احتمال صدور اشد مجازات برای این مرد ایرانی متهم به ارتداد را به شدت تقبیح کرد.

در بیانیه آقای برد آمده است: «کانادا از دادگاه ایران می خواهد تا براساس قانون حقوق بشر بین الملل به تعهدات خود، از جمله آزادی مذاهب و عقیده و اجرای قانون احترام بگذارد.»

وزیر امور خارجه کانادا در ادامه بیانیه خود یادآوری کرده است تصمیم احتمالی دادگاه مبنی برای درخواست حکم اشد مجازات برای این مرد ایرانی اولین مورد اعدام از سال ۱۹۹۰ تاکنون براساس گزینه مذهب و عقیده یک فرد خواهد بود.

جان برد خاطرنشان کرده است: «ایران به طور مدام اقلیت های مذهبی را مورد آزار و اذیت قرار می دهد و صدور حکم زندان به مدت بیست سال و بازداشت هفت رهبر جامعه بهاییان ایران از آن جمله هستند».

بنا به گزارش خبرگزاری فرانسه، یوسف نادرخانی در پاییز سال ۲۰۰۹ بازداشت و به مرگ محکوم شد. حکم اعدام وی در دادگاه بدوی در استان گیلان تایید شد، اما وی خواستار ارجاع پرونده خود به دیوان عالی شد.

بنا به گزارش رسانه ها، همسر آقای نادرخانی نیز که در ابتدا به حبس ابد محکوم شده بود، پس از مدتی به قید وثیقه آزاد شد.

در بخش دیگری از بیانیه روز پنج شنبه جان برد تاکید شده است آزادی مذهب و عقیده یک حقوق بشر جهانی است که کانادا در هر فرصت ممکن در مجامع بین المللی از آن دفاع کرده است.

وی گفته است دولت ما اخیراً بر تعهد خود برای ایجاد «دفتر آزادی مذهب» برای کنترل و نظارت و نیز مبارزه با چنین بدرفتاری با اقلیت های مذهبی در سراسر جهان تاکید کرده است.

وزیر امور خارجه دولت فدرال در پایان این بیانیه ابراز امیدوار کرده است که جامعه بین الملل نیز به فراخوان اتاوا برای اعمال فشار بر مقامات ایران به منظور رعایت حقوق بنیادین که همه انسان ها شایسته آن هستند، بپیوندند.

XS
SM
MD
LG