لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۱۴

سکوت کانادا درباره انتشار اسناد محرمانه جنگ آمریکا در افغانستان


سکوت کانادا درباره انتشار اسناد محرمانه جنگ آمریکا در افغانستان
سکوت کانادا درباره انتشار اسناد محرمانه جنگ آمریکا در افغانستان

در شرایطی که دولت فدرال کانادا از اظهار نظر در مورد انتشار اسناد محرمانه جنگ آمریکا در افغانستان خودداری کرده است، رسانه های این کشور با تحلیل بخش هایی از این اسناد، از دشواری ماموریت ارتش کانادا در افغانستان و چالش نیروهای نظامی این کشور برای رویارویی با شورشیان طالبان خبر می دهند.

لارنس کانن، وزیر امور خارجه کانادا روز دوشنبه ( ٢٦ ژوییه ) ضمن خودداری از اظهارنظر در مورد محتوای اسناد محرمانه جنگ آمریکا در افغانستان، تصریح کرد انتشار این اسناد امنیت ارتش کانادا در افغانستان را در معرض خطر قرار می دهد.

سی بی سی، تلویزیون دولتی کانادا روز سه شنبه ( ٢٧ ژوییه ) گزارش داد ارتش این کشور انتشار اسناد تارنمای « ویکی لیکس» در مورد کشته شدن چهار سرباز کانادایی در سپتامبر سال ٢٠٠٦ را رد کرده است.

ارتش کانادا اعلام کرده بود این چهار سرباز کانادایی در درگیری با شورشیان طالبان به قتل رسیده بودند. این در حالی ست که اسناد محرمانه «ویکی لیکس» حاکی از آن است که این چهار سرباز کانادایی بر اثر آتش حمله تصادفی نیروهای آمریکایی کشته شدند.

وزیر امور خارجه کانادا همچنین از پاسخ به پرسش خبرنگاران مبنی بر صداقت دولت های غربی در مورد تعداد تلفات غیرنظامی در جنگ افغانستان خودداری کرد و نسبت به انتشار اطلاعات مربوط به عملیات نظامی حساس در افغانستان که احتمال دارد جان سربازان کانادایی در افغانستان را به خطر اندازد، ابراز نگرانی کرد.

از سویی دیگر رسانه های دولتی کانادا به نقل از اسناد محرمانه تارنمای «ویکی لیکس» گزارش داده اند ایالات متحده در سال ٢٠٠٧ از کانادا خواسته بود تا با اعمال فشارهای دیپلماتیک بر عربستان سعودی و آفریقای جنوبی، دولتمردان این کشورها را متقاعد کند تا عملیات گردآوری کمک های مالی برای طالبان در این کشورها را سرکوب کنند.

براساس یکی از اسناد این تارنما که تاریخ آن به سال ٢٠٠٧ بازمی گردد، ایالات متحده از کانادا خواسته بود تا از امارات متحده عربی و عربستان سعودی بخواهد تا فعالیت سازمان هایی مظنون به فراهم آوردن سرمایه برای طالبان را متوقف کنند.

در حالی که ماموریت نظامی کانادا در افغانستان تابستان سال آینده به پایان می رسد اما چالش نیروهای ارتش این کشور در مبارزه با شورشیان طالبان، انتقال زندانیان به مقامات افغان و اخبار بحث برانگیز شکنجه و آزار و اذیت اسرا در بازداشتگاه های افغانستان و نیز ادعای احزاب مخالف مبنی برعدم شفافیت اتاوا در مورد جزئیات این ماموریت، بحران های سیاسی بسیاری برای دولت محافظه کار کانادا پدید آورده است.

XS
SM
MD
LG